۷ موردی که سیستم کفس (CAFS) کاهش می دهد

 

۱.CAFS آب مصرفی را کاهش می دهد.

برای اطفا حریق هر چه آب کمتری نیاز داشته باشید، آب کمتری هم استفاده می کنید. این یعنی عدم نیاز به منبع آب، پمپ، برق و … . همچنین حفاظت از آب در جهان کم آب امروز حائز اهمیت زیادی است.

 

۲.CAFS باعث کاهش آلودگی هوا می شود.

مهار سریعتر آتش و خاموش شدن نهایی آن به معنای آتش سوزی فعال کمتر و نیز رها شدن کمتر آلاینده های در اثر سوختن در جو می باشد.

 

۳.CAFS باعث کاهش آلودگی آب می شود.

آب بیشتر  برای خاموش کردن آتش به معنای آب آلوده بیشتر برای ریختن در فاضلاب ها و … است . آتش سوزی مشکل بسیار بزرگی است . فکر به این موضوع که چه آلاینده هایی توسط آبی که آتش را خاموش کرده وارد فاضلاب می شود مشکل بزرگ دیگری را به ذهن می رساند .

 

۴.CAFS خسارت دارایی را کاهش می دهد.

مطالعات اخیر NIFC به این نتیجه رسید که ۹۰ درصد از آب مورد استفاده جهت خاموش کردن آتش نتوانسته است آتش را خاموش کند زیرا آب به سطح مواد مشتعل نفوذ نمی کند. در مطالعه ای دیگر NIFC به این نتیجه رسید که تقریبا ۷۵ سنت از هر دلاری که بعد از آتش سوزی به عنوان خسارت قلمداد می شود، نتیجه خسارت وارده توسط آب است. بنابراین وقتی ۹۰ درصد از آبی که برای اطفا حریق استفاده می کنیم هیچ کاری انجام نمی دهد و از طرفی ۷۵ درصد خسارت ها به خاطر آب است نه آتش ، آیا نباید از CAFS استفاده کرد ؟

(معمولا از هر ۱۰۰ میلیون تومان خسارت در اثر آتش سوزی، تنها ۲۵ میلیون تومان آن در اثر آتش است و ۷۵ میلیون تومان باقی خسارت وارده توسط آب می باشد).

 

۵.CAFS خطر ایمنی آتش نشانان را کاهش می دهد.

مهار زود تر آتش از طرفی بدین معنی است که آتش کمتری به مرحله FLASHOVER می رسد. کاهش سریع تر دمای داخلی باعث می شود که آتش نشانان کمتر در معرض دمای داخلی بالا قرار گیرند.

 

۶.CAFS خستگی آتش نشان را کاهش می دهد.

وزن بالای شیلنگ و کرنش های خط شیلنگ به هنگام پیشبرد برای حمله به حریق خستگی و گاها صدماتی را به آتش نشان تحمیل می کند. خطوط شیلنگ CAFS بسیار سبک تر بوده و قدرت مانور بیشتری نسبت به خطوط شیلنگ معمولی به کاربر می دهد زیرا ۷۵ درصد از محتوای شیلنگ CAFS را حباب هوا تشکیل می دهد.

 

۷.CAFS هزینه را کاهش می دهد.

به دلیل انبساط حجمی بالای مواد اطفایی به هنگام خروج، سیستم فوم هوای فشرده از لحاظ ظرفیت معادل ۱۱ الی ۲۰ برابر سیستم ها و تحهیزات ایمنی معمولی هم ظرفیت خود است . این یعنی خرید یک سیستم فوم هوای فشرده به جای ۱۱ سیستم معمولی که هم صرفه جویی در هزینه خرید و هم صرفه جویی در هزینه شارژ را به همراه دارد.  از طرفی CAFS نیاز به برق، پمپ، منابع آب و … ندارد در نتیجه هزینه خرید، نگهداری و تعمیر از قبیل این موارد حذف می شود.

 

سیستم فوم هوای فشرده در حال حاضر قوی ترین و به روز ترین سیستم اطفا حریق در بین دیگر سیستم های خاموش کننده آتش و تجهیزات ایمنی آتش نشانی در جهان است. مزایا بسیاری که این سیستم در مقابل دیگر سیستم ها داراست و  همچنین به صرفه بودن تجهیز با این سیستم باعث ایجاد تمایز آن با دیگر سیستم ها و تجهیزات اطفا حریق شده است.