چرا باید از سیستم آتش نشانی کفس (CAFS) استفاده کرد ؟

 

سیستم اطفا حریق CAFS موسوم به سیستم فوم هوای فشرده جدیدترین سیستم اطفا حریق است که در آمریکا و آلمان به شکل محدود چند سالی است رو نمایی شده و هماکنون نیز توسط شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان در ایران با دانش بومی و بصورت کاملا خود کفا تولید و تجاری سازی شده است.

سیستم فوم هوای فشرده به عقیده بسیاری از کارشناسان ایمنی یکی از بزرگترین دستاوردهای ایمنی جهان در برابر آتش سوزی بوده است.

این سیستم به نوعی انقلابی در حوزه اطفاء حریق به وجود آورده زیرا نه تنها تا ۱۰ برابر بیشتر از کپسول آتش نشانی قدرت خاموش کنندگی دارد بلکه به دلیل حجم کمتری از مصرف آب وزن کمتری دارد و به شکل ساده تری توسط ماموران ایمنی قابل حمل است.

از محاسن کلیدی این نوع سیستم این است که تمامی کلاس حریق را می توان بدون نگرانی با این سیستم خاموش کرد.

سیستم کفس را می توان بصورت مخزن های مجزا، به صورت دستی، نصب ثابت در محل، مکانیزم های اطفایی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و یا بصورت سیار با استفاده از وسایل نقلیه مختلف در اختیار داشت.

از دیگر مزایای سیستم اطفا حریق CAFS می توان به کاهش نیروی انسانی برای اطفا حریق، ایمنی بالا به دلیل حفظ فاصله زیاد با حریق، ایجاد دید و شرایط تنفسی بسیار خوب به دلیل عدم تشکیل بخار و مه و دود، سرعت عمل بالا در اطفا حریق، عدم برگشت پذیری حریق،  امکان استفاده از آن توسط افراد عادی ولی آشنا به سیستم کفس، امکان احاطه کردن آتش و جلوگیری از پیشروی آتش، صرفه اقتصادی، جلوگیری از ایجاد خسارت های بیشتر، امکان شارژ و آماده سازی در کمترین زمان و توسط افراد مختلف و بسیاری دیگر از مزایا که توانسته انقلابی در صنعت خاموش کننده ها ایجاد نماید.

 

ضمن اینکه هزینه آموزش آتش نشانان نیز به مراتب کمتر می شد زیرا اولا کار با سیستم CAFS  بسیار ساده تر بود و دوم اینکه برخی از آموزش ها دیگر عملا نیاز نبود.

با استفاده از قدرت پرتاب فوق العاده بالای این سیستم آتش نشانی می توان ضمن دوری از منطقه خطر حجم گسترده ای از آتش را در مدت زمان بسیار کم مهار کرد و میزان تخریب و خسارت های ناشی از حریق را  با استفاده از مدیریت مصرف آب به خوبی پوشش داد.

بر خلاف برخی از تصورات که سیستم کفس نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب دارد، به دلیل کم بودن میزان مه آلودگی و بخار و دود آب شرایط تنفسی در زمان استفاده از این نوع سیستم بسیار ساده تر است. قدرت خنک کنندگی سیستم CAFS 10 برابر آب است و در مقایسه با آب در جذب گرما موثرتر است.  فوم این سیستم قدرت نفوذ زیادی به سطوح و بستن روزنه هایی را دارد که می توانند باعث تشدید آتش شوند.

 

کلاس فوم در سیستم  CAFS

فوم حاصل از CAFS  را معمولا با فوم کلاس A می شناسند. اما باید در نظر داشت که این سیستم می تواند سه نوع فوم را تولید کند و در ضمن درصد مخلوط این فوم ها را می توان با نوع حریق تنظیم کرد تا سرعت اطفا حریق را بتوان بالا برد. در واقع سیستم  CAFS  بدون اینکه نیاز به کم و زیاد کردن درصد فوم داشته باشد می تواند فوم را در حالت غلیظ، نیمه غلیظ و یا رقیق تولید کند.  استفاده از هر یک از این حالت ها با توجه به نوع حریق می باشد. به طور مثال برای آتش های قوی و معمولا خشک یا کلاس A از فوم غلیظ تر استفاده می شود ، چرا که هم پایداری بسیار بیشتر و هم چسبندگی به مراتب بالاتری دارد.

اما برای اطفا حریق های نوع B یا حریق مایعاتی مانند نفت و گازوئیل و غیره معمولا از نوع رقیق استفاده می شود چرا که قادر است به راحتی بر روی سطح مایع در حال سوختن حرکت کند و با پوشش این سطح دسترسی هوا یا اکسیژن را به ماده سوختنی از بین برده و باعث اطفا حریق بسیار سریعی شود.

 

خواص سیستم اطفای حریق  CAFS

یکی از این خواص، خاصیت یکپارچه بودن و یا به اصطلاح یکدست بودن این فوم است. بر خلاف بسیاری از مواد خاموش کننده های دیگر که در هوا پخش می شوند و یا بصورت پودر خشک و یا پودر مایع بر روی سطح آتش بصورت پراکنده پاشیده می شوند، فوم حاصل از سیستم CAFS بصورت یک پتو و یا کف در هم تنیده عمل می کند به این مفهوم که در زمان پرتاب شدن به سمت آتش بافت منسجمی را تشکیل می دهد و قسمت زیادی از آتش را خفه می کند.

خاصیت دیگر این فوم داشتن حالت چسبندگی بسیار بالا است به گونه ای که به راحتی به هر نوع جسمی می چسبد. خاصیت چسبندگی وقتی در کنار مقاومت بسیار بالا در برابر تبخیر شدن قرار گیرد سبب می شود تا آتش نشانان بتوانند با دور زدن آتش با این فوم و یا مرطوب کردن اطراف آتش با فوم CAFS به راحتی جلوی پیشروی آتش را بگیرند و میزان خسارت ها را به شکل چشم گیری کاهش دهند.

از دیگر مزایای فوم CAFS سرد کردن فوری حریق است. با توجه به لایه پوششی و نوع ترکیبات شیمیایی این فوم، به راحتی سطح حریق سرد و خاموش می شود و جالب تر اینکه امکان برگشت حریق تقریبا به صفر می رسد.

ضمن اینکه نوع ساختار کف سیستم CAFS به گونه ای است که به جریان نمی افتد و معمولا در همان محل آتش باقی می ماند، به راحتی قابل شستشو است و خطرات زیست محیطی هم ندارد، به همین دلیل مشکلات رایج سایر سیستم های اطفا حریق را ندارد.

سیستم فوم هوای فشرده کفس ( Compressed Air Foam System ) به عنوان یک سیستم خاموش کننده آتش استاندارد تعریف می شود که دارای یک نقطه ورودی است که در آن می توان هوای فشرده شده را به محلول فوم برای تولید فوم اضافه کرد. شرکت ایمن صنعت E-men با استفاده از فناوری اختصاصی خود حباب های کوچکی از کف را تولید می کند . در تکنولوژی انحصاری E-men CAFS ایمن صنعت از هیچگونه پمپ و یا برق استفاده نمی شود . این یعنی کاهش هزینه های خرید، تعمیر و نگه داری نسبت به سایر CAFS ها.

 

سیستم فوم هوای فشرده ایمن صنعت به گونه ای طراحی شده است که مخازن ذخیره سازی مایعات هرگز تحت فشار قرار نمی گیرند. مزایای این کار عبارتند از:

استفاده از سیستم های فوم هوای فشرده  (CAFS) بدون شک مزایای بسیاری دارد. طی آزمایشات ، تحقیقات و بررسی های استراتژیک متعدد طی سالیان متمادی، این ساختار به اثبات رسیده که سیستم های اطفا حریق با افزودنی های کف و هوا می تواند به آتش نشانان کمک بسیاری کند . کاهش چشم گیر زمان مهار آتش و سبک بودن شیلنگ جهت حمل توسط کاربر به دلیل انتقال مواد توسط هوا که باعث میشود وزنی معادل نصف وزن آب را در طول شیلنگ به وجود آورد، پیشروی و بهره برداری بسیار آسان تر، سریع تر و پر بازده تر به آتش نشانان میدهد.

همچنین کاهش دود و بخار در حین اطفا . سیستم فوم هوای فشرده ، تعادل حرارتی را حفظ کرده و حداقل دود و بخار را در جو باقی می گذارد. این امر باعث می شود دید عملگر بسیار عالی باشد و تیم اطفا کننده مخصوصا در فضای بسته هرگز دید خود را از دست ندهد.

 

ایمن صنعت تولید کننده کپسول آتش نشانی با تکنولوژی  CAFS

شرکت ایمن صنعت با تکیه بر دانش و متخصصین خود توانسته ایران را به عنوان یکی از سه کشور صاحب این تکنولوژی پیشرفته به دنیا معرفی کند. این شرکت به عنوان صاحب امتیاز CAFS  در ایران آماده همکاری و ارائه مشاوره تخصصی و تجهیز مکان ها و ارگان های مختلف با استفاده از سیستم پیشرفته CAFS در کمترین زمان و بدون حضور واسطه می باشد.

 

شما هم می توانید به منظور تهیه و استفاده از این سیستم برای سازمان های مربوطه و یا به منظور ایمن سازی محیط کار خود همین امروز با کارشناسان ما در شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان تماس بگیرید.