مزایای اطفا حریق با سیستم فوم هوای فشرده CAFS

در حالی که اولین بار از سیستم فوم هوای فشرده یا CAFS (Compressed Air Foam System) در سیستم اطفا حریق در طبیعت استفاده شد اما کم کم با پیشرفت این سیستم مشخص شد که کفس انقلابی در مهار آتش است.

امروزه این سیستم که توسط شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان در ایران بصورت پیشرفته و انحصاری تولید شده است یکی از بهترین سیستم های اطفا حریق شناخته شده در جهان است که کاربردهای فراوانی هم برای مصارف صنعتی و هم خانگی و حتی محیط زیستی دارد.

در زیر به دلایلی اشاره خواهیم کرد که به شما خواهد گفت که چرا باید سیستم کفس را جایگزین سیستم های اطفا حریق قدیمی خود بکنید:

اثر بخشی اطفا حریق تا ۱۰ برابر بیشتر

با استفاده از CAFS می توان حملات حریق را تا ۱۰ برابر و یا حتی بیشتر دفع کرد. قدرت فوم ، شدت پرتاب و اثر بخشی فوم آن برای خفه کردن آتش باعث شده است تا به راحتی بتوان با استفاده از این نوع کپسول خیلی سریع تر و موثر تر آتش را در هر شدتی که باشد مهار کرد.

قدرت CAFS به اندازه ای است که به ماموران آتش نشانی این اجازه را خواهد داد که به جای انجام اقدامات پیشگیرانه و تدافعی به سمت جلو حرکت کرده و در واقع حالت تهاجمی به آتش بگیرند و سریعا آتش را احاطه و خاموش کنند.

 

کاهش چرخه زمان آتش سوزی

یکی از مهم ترین مزایای سیستم CAFS قدرت مهار بالای آتش آن است. در واقع با داشتن هر یک از این سیستم ها در مجتمع های گوناگون به راحتی می توان با یک آموزش ابتدایی اقدام به جلوگیری از انتشار و پخش شدن آتش تا زمان رسیدن ماموران آتش نشانی کرد.

CAFS این قدرت را به آتش نشانان و کاربران اطفا کننده می دهد که به صورت مستقیم و با فاصله دور از آتش بدون نگرانی از آسیب دیدن اقدام به پرتاب فوم اطفا به سمت آتش و جلوگیری از گسترش و توسعه آتش بکنند.

قابلیت استفاده از CAFS  در مناطق بیابانی و یا کم آب

از آنجا که سیستم CAFS با مقدار آب بسیار کمتری کار می کند و میزان مصرف آب این سیستم به نسبت سایر سیستم های یک به پنج است می توان به راحتی از این سیستم ها در مناطقی که آب کمتری برای تامین آب تانکر و مخزن آتش نشانی وجود دارد استفاده کرد و در اغلب موارد با تنها چند تعداد از این نوع کپسول ها به راحتی آتش را مهار کرد.

ضمن اینکه به دلیل عدم نیاز به حجم بالای آب معمولا زمان کمتری برای حمل این نوع سیستم به محل آتش طول می کشد و سرعت حمل نیز بالاتر می رود.

 

کاهش مصرف آب

سیستم فوم هوای فشرده یا CAFS تنها با یک گالن آب می تواند برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار بگیرد. این میزان بین یک سوم تا یک پنجم سایر سیستم های آتش نشانی است و در ضمن مدت زمان تخلیه کپسول به نسبت سایر کپسول ها بسیار بیشتر است و حدود ۱۲ برابر بیشتر زمان تخلیه شدن این کپسول ها طول خواهد کشید و در ضمن اثر بخشی بسیار بالاتری هم دارند.

 

افزایش دسترسی به حریق همراه با افزایش ایمنی

از خصوصیات بارز و غیر قابل انکار سیستم CAFS داشتن جریان پرتاب و به دلیل استفاده از کمپرسورهای هوای فشرده است که به خوبی قدرت پرتاب این سیستم را حتی از آب بالاتر می برد.

این امر باعث می شود تا مامور اطفا حریق بتواند در فاصله بسیار زیادی از آتش قرار بگیرد و در ضمن به دلیل اینکه بعد از خروج فوم از دهانه سیستم این فوم ظرفیتی تا بالغ بر ۳۰ درصد پهنا را پیدا می کند می تواند حجم بیشتری از آتش را با نقاط دسترسی دقیق تر پوشش دهد.

 

احتمال کمتر احاطه شدن در آتش

یکی از مشکلات رایج در زمان اطفا حریق با سیستم های قدیمی احتمال محاصره شدن توسط آتش است.  این در حالی است که نوع فوم به کار رفته در تکنولوژی کفس باعث می شود تا به هیچ عنوان امکان برگشت دوباره آتش در مکان های اطفا شده وجود نداشته باشد و ماموران بتوانند به راحتی در مکان هایی که خاموش شده حرکت کرده و به دل آتش نفوذ کنند.

این فوم ها با نفوذ به دیوارها، کف ها و سایر عناصر و هرم آتش باعث خفگی آنها شده و جلوی زبانه کشیدن دوباره آتش را کاملا می گیرند.

 

نفوذ فوق العاده بالای فوم در بدنه مصالح برابر است با مصرف کمتر فوم

در طول اطفا فوم هوای فشرده به خوبی بر روی سطوح، مبلمان و وسایل عمودی نفوذ می کند و به داخل آنها به خوبی می چسبد. این لایه چسبنده فوم شروع می کند به نفوذ به عمق آتش و حرارت موجود در وسایل را به مراتب بیشتر از آب از بین برده و کاملا آتش را خفه می کند.

این موضوع دو مزیت اصلی دارد. اول اینکه با کمترین میزان فوم فشرده می توان حریق یک منطقه را اطفا کرد و دوم اینکه احتمال آتش گرفتن مجدد وسایل به صفر می رسد. ضمن اینکه میزان خسارت و آسیب به وسایل نیز در صورت اقدام سریع بسیار کاهش خواهد یافت.

 

کاهش دود و بخار

از دیگر مزایای استفاده از CAFS این است که به دلیل دفع حرارتی بسیار بالایی که دارد میزان خروج دود و بخار را به حداقل ممکن می رساند.  این باعث می شود که در زمان اطفا دید در داخل محوطه های بسته بسیار عالی باشد و امکان خفگی و گرفتگی نفس برای ماموران اطفا وجود نداشته باشد.

 

ساختار موثر حفاظتی برای پیشروی آتش

در محیط هایی که افراد زیادی حبس شده اند و یا در معرض خطر آتش قرار دارند ماموران آتش نشانی می توانند با تکیه بر قابلیت های CAFS اطراف محیط آتش را ابتدا آغشته کنند تا آتش به محیط های دیگر سرایت نکند و بعد از احاطه کردن آتش با این فوم ها از دور به آتش حمله کننده و آن را در زمان بسیار کم و بدون آسیب بیشتر به محیط و با نفوذ به محیط اطراف اطفا کنند.

 

میزان آلودگی بسیار کم

سیستم کفس در مناطق شهری و غیر شهری بر خلاف کپسول خاموش کننده های دیگر و سیستم اطفا حریق های رایج مورد استفاده فعلی در بازار، از خود اثری به جای نمی گذارد و باعث آلوده شدن محیط و پیرامون آن نمی شود.  در واقع سیستم CAFS یک اثر مقطعی در محل پاشش فوم دارد که باعث خفگی آتش می شود و جریان آب و یا فوم اتفاق نمی افتد که باعث کثیف شدن محیط بشود.

 

خوشبختانه با همت و تلاش متخصصین و مهندسین داخلی شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان، امروز ایران به یکی از معدود کشورهای صاحب این فناوری پیشرفته در اطفا حریق شده است که به نظر می رسد با فراگیر شدن و استفاده از سیستم CAFS در کلیه زیر ساخت های کشور بتوان نوید آینده ای ایمن تر را به هم میهنان عزیز داد.

شرکت ایمن صنعت اقدام به عرضه این نوع سیستم ها در طیف ها و حجم های مختلف برای کاربری های متفاوت نموده است. شما هم می توانید به منظور تجهیز محیط کار و یا خانه خود همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید.