فوم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق فوم

تنوع کف های ضد حریق آنقدر زیاد است که گاها حتی افراد حرفه ای نیز در تشخیص نوع حریق و استفاده از کف مناسب برای حریق دچار سردرگمی می شوند. با وجود سیستم فوم هوای فشرده  CAFS که برای اطفا حریق در انواع کلاس های آتش سوزی به کار برده می شود که چند سالی است وارد دنیای خاموش کننده ها شده است این مشکل به خوبی مدیریت و رفع شده است. یک سیستم با عملکرد بالا که تنها با بررسی موقعیت حریق و با توجه به سطح گستردگی و زبانه کشیدن حریق می توان تنها با تغییر در درصد غلظت کف آن و از فواصل دورتر اقدام به کنترل و اطفا حریق نمود.

امروزه کپسول اطفا حریق CAFS به یک ابزار قابل اعتماد، قدرتمند و بسیار تاثیر گذار در صنعت اطفا حریق تبدیل شده است و در تمامی حوزه های صنعتی و غیر صنعتی کاملا قابل استفاده است و انواع حریق ها را به راحتی کنترل و مهار می کند.

بر خلاف سایر سیستم اطفا حریق و یا کپسول آتش نشانی ها، سیستم کفس به عنوان یک ابزار بسیار کاربردی و موثر توانسته برای انواع حریق ها راه حل ارائه دهد.

 

فوم کلاس A در سیستم CAFS

فوم مورد استفاده در سیستم CAFS ساختار پوششی تمام حبابی از کف را تولید می کند که بصورت عمودی و افقی به دلیل داشتن حالت چسبندگی بسیار بالا تمامی سطح آتش را به خوبی مهار می کند. سیستم CAFS با استفاده از فوم کلاس A، هوای فشرده و درصد بسیار کمی از آب  می تواند با قدرت ۷ بار بیشتر و از فاصله تقریبی ۲۰ متری کانون آتش را نشانه گیری کند.

ساختار حباب های سیستم فوم هوای فشرده به راحتی باعث چسبیدن به سازه های مختلف می شود و امکان برگشت پذیری آتش را غیر ممکن می کند. این کف می تواند تا مدت زمان زیادی رطوبت خود را حفظ کند و به همین دلیل در خنک کردن و کاهش دمای ماده سوختنی نقش زیادی دارد.

 در ضمن با رخنه در روزنه های مختلف اشیا در حال سوختن اجازه رسیدن هوا به ماده را به هیچ عنوان نخواهد داد تا آتش به راحتی قابل کنترل باشد به این شکل که مامور پس از خاموش کردن آتش می تواند به  راحتی به سمت جلو حرکت کند و دیگر نگران پشت سر خود نباشد.

کاربران سیستم CAFS به راحتی می توانند با این سیستم کار کنند و کار کردن با آن بسیار ساده است. ترکیب فوم ، آب و هوای فشرده که به وسیله مخزن هایی انجام می شود، می تواند متفاوت باشد و از به حالت بسیار غلیظ تا حالت بسیار رقیق برای مبارزه با انواع حریق می توان آن را تنظیم کرد.

 

برخی از مزایای فوم عبارتند از:

فوم نسبت به مایعات دیگر زمان بیشتری محل مورد تماس را مرطوب نگه می دارد .

فوم نسبت به مایع سبک تر است و در نتیجه فاصله پرتاب طولانی تر خواهد داشت. در نتیجه کاربر می تواند فاصله بیشتری از محل تهدید حفظ کند.

از طرفی سبک تر بودن فوم باعث می شود شیلنگ وزن کمتری داشته باشد و از این رو باعث کاهش خستگی کاربر و قطعات سیستم می شود.

فوم در مقایسه با دیگر مواد اطفایی ، پوششی بر روی حریق ایجاد می کند که به نسبت دیگر مواد مزایای زیر را به دست می دهد :

خنک کردن آتش

ایمن کردن سوخت و جلو گیری از پخش آن به وسیله پوشش دادن سطح

قطع منبع اکسیژن

کف برای جلوگیری از احتراق مجدد ، سوخت ها را مرطوب می کند.

فوم، مانعی عایق در برابر بخارات ، شعله و گرما می شود.

 

کلاس فوم در سیستم  CAFS

فوم حاصل از CAFS  را معمولا با فوم کلاس A می شناسند. اما باید در نظر داشت که این سیستم می تواند سه نوع فوم را تولید کند و در ضمن درصد مخلوط این فوم ها را می توان با نوع حریق تنظیم کرد تا سرعت اطفا حریق را بتوان بالا برد. در واقع سیستم  CAFS  بدون اینکه نیاز به کم و زیاد کردن درصد فوم داشته باشد می تواند فوم را در حالت غلیظ، نیمه غلیظ و یا رقیق تولید کند.  استفاده از هر یک از این حالت ها با توجه به نوع حریق می باشد. به طور مثال برای آتش های قوی و معمولا خشک یا کلاس A از فوم غلیظ تر استفاده می شود ، چرا که هم پایداری بسیار بیشتر و هم چسبندگی به مراتب بالاتری دارد.

اما برای اطفا حریق های نوع B یا حریق مایعاتی مانند نفت و گازوئیل و غیره معمولا از نوع رقیق استفاده می شود چرا که قادر است به راحتی بر روی سطح مایع در حال سوختن حرکت کند و با پوشش این سطح دسترسی هوا یا اکسیژن را به ماده سوختنی از بین برده و باعث اطفا حریق بسیار سریعی شود.