سیستم CAFS  و استفاده از آن در ایران

CAFS یا به فارسی کفس، مخفف عبارت Compressed Air Foam System به معنی سیستم فوم هوای فشرده است. این سیستم به عنوان پیشرفته ترین سیستم اطفا حریق در دنیا شناخته می شود و بصورت ثابت، قابل حمل و قابل نصب بر روی وسایل نقلیه آتش نشانی برای انواع حریق مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم اطفا حریق CAFS  کارایی بسیار توسعه یافته ای دارد و توانسته از زمان اختراع و رونمایی شدن بسیار به علم اطفا حریق و مبارزه با آتش کمک کند.

امروزه تقریبا تمام کشور های توسعه یافته در حال تعویض سیستم های اطفا حریق قدیمی خود با سیستم CAFS هستند چرا که نه تنها صرفه اقتصادی زیادی دارد بلکه به دلیل ساختار فوم این محصول در مهار آتش تا چندین برابر موثرتر از انواع سیستم های خاموش کننده دیگر عمل می کند. سیستم CAFS یا سیستم فوم هوای فشرده همانگونه که از نامش مشخص است با استفاده از هوای فشرده، فوم مخصوص و  ترکیب با میزان کمی از آب کار می کند. این ترکیب و مخلوط فوم محلول موجود در این سیستم با آب و هوای فشرده باعث به وجود آمدن نوعی محصول کف می شود که چندین خاصیت ویژه و مهم دارد.

 

حضور سیستم CAFS در ایران

با وجود اینکه اغلب کشورهای پیشرفته دنیا در حال روی آوردن به سمت سیستم CAFS و جایگزینی این سیستم با سیستم های قدیمی خود هستند، اما جالب است بدانید که سیستم CAFS تا یکی دو سال گذشته تنها در اختیار دو کشور آلمان و آمریکا بود. در واقع دانش تولید این سیستم در اختیار این دو کشور بوده است.

اکنون اما شرکت اعتماد سازان ایمن صنت آیندگان  در ایران موفق به بومی سازی سیستم فوم هوای فشرده CAFS با دانش و تخصص کاملا داخلی در ایران شده است. سیستم CAFS  هم اکنون با ثبت اختراع و امتیاز مربوطه در ایران توسط این شرکت در حال توسعه است و بسیاری از شرکت ها توانسته اند با دانش این شرکت سیستم های قدیمی خود را جایگزین کنند.

سیستم فوم هوای فشرده کفس ( Compressed Air Foam System ) به عنوان یک سیستم خاموش کننده آتش استاندارد تعریف می شود که دارای یک نقطه ورودی است که در آن می توان هوای فشرده شده را به محلول فوم برای تولید فوم اضافه کرد. شرکت ایمن صنعت E-men با استفاده از فناوری اختصاصی خود حباب های کوچکی از کف را تولید می کند .

 

ایمن صنعت ، تولید کننده سیستم اطفای حریق  CAFS

سیستم CAFS ایرانی بسیار توانمند است و حتی در مقایسه با سیستم های مشابه آلمانی و آمریکایی از توان بالاتری برخوردار بوده و قابلیت های بیشتری دارد.

بصورت کلی از امتیازات سیستم CAFS شرکت ایمن صنعت که تنها تولید کننده این سیستم در ایران است، می توان به ضمن تایید موارد فوق، موارد زیر را نیز اضافه کرد:

  • داشتن برد بسیار بالا. این سیستم با استفاده از هوای فشرده و بدون نیاز به استفاده از پمپ و با استفاده از سیلندرهای مخصوص نیتروژنی می تواند فوم را تا فاصله ۲۰ متری پرتاب کند. یعنی می توان بدون نیاز به حضور در نزدیکی آتش به راحتی کار اطفا حریق را انجام داد و یا حتی پشت حریق را به منظور جلوگیری از پیشرفت حریق احاطه کرد.
  • این سیستم قادر است با انواع فوم ها کار کند.
  • این دستگاه بسیار ساده طراحی شده و کار با آن فوق العاده راحت است و تنها با یک آموزش ساده حتی افراد مبتدی هم می توانند از آن استفاده کنند و به همین دلیل سیستمی فوق العاده و کم خطر برای همه نوعی از کاربری می باشد.

سایر مزایای سیستم  CAFS

  • استهلاک بسیار پایین و هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کمی دارد.
  • راه اندازی فوق العاده راحتی دارد و می تواند خیلی زود کار اطفا حریق را شروع کند.
  • بر خلاف سیستم های قبلی، سیستم CAFS به راحتی و حتی توسط خود مصرف کننده قابل شارژ است و برای شارژ هیچ نوع وسیله خاص و اضافی نیاز نیست.
  • این تکنولوژی به انواع حالات دستی، نصب بر روی تجهیزات قابل حمل (اسپرینکلر )، نصب به صورت فایرباکس، مانیتورینگ و نصب بر روی وسایل نقلیه موجود می باشد.

 

گروه اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به عنوان مخترع و متولی ساخت سیستم پیشرفته CAFS  در ایران برای اولین بار آماده ارائه مشاوره، بازدید فنی و ایمنی، طراحی انواع سیستم های اطفا حریق،  خدمات آموزشی، تامین و تجهیز مکان های مختلف بر اساس اصول کارشناسی دقیق و محاسبه شده می باشد.

شما هم می توانید با استفاده از کپسول های پیشرفته اطفا حریق CAFS ،ساختمان، کارخانه و یا محیط کار خود را به خوبی در برابر حریق ایمن کنید و با یک دوره اموزشی ساده قبل از اینکه خسارت زیادی به تجهیزات و زیر ساخت های شما وارد شود آتش را در نطفه خفه کنید.

برای خرید و یا مشاوره رایگان همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید.