چسبندگی، برگشت ناپذیری و محصور کردن حریق

چسبندگی، برگشت ناپذیری و محصور کردن حریق

چسبندگی، برگشت ناپذیری و محصور کردن آتش در سیستم اطفا حریق CAFS

CAFS یا سیستم فوم هوای فشرده از جدیدترین تجهیزات و یا بهتر است آن را متد مبارزه با آتش می شناسند. این سیستم که چند سالی است در کشور آلمان ابتدا رونمایی شد در حال حاضر توسط یک تیم مهندسی حرفه ای در ایران به صورت بومی رونمایی شده و حتی در بسیاری از ویژگی ها از متد آلمانی و امریکایی نیز بهتر جوابگو بوده است.

گروه مهندسین شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان مخترع سیستم CAFS ایرانی با ارائه جدیدترین روش ها و فوم های اطفا حریق توانسته تضمین کننده رویکردی جدید و ایمن برای مبارزه با آتش باشد به نحوی که بدون تردید استفاده از این روش می تواند در اغلب زمان ها نه تنها ضامن مال و صنعت استفاده کنندگان باشد بلکه تا بیش از ۸۰ درصد نیز از نظر ایمنی ماموران آتش نشان موثر می باشد.

قبلا در مقاله سیستم هوای فشرده (CAFS ) در خصوص این سیستم به خوبی توضیحاتی ارائه شد. اما امروز قصد داریم در خصوص فوم به کار رفته در این سیستم بیشتر بحث کنیم. فوم های کلاس A که قابلیت های زیادی دارند که مهم ترین آن خاصیت چسبندگی، برگشت ناپذیری و محصور کردن آتش است.

سیستم کفس با در نظر قرار دادن مثلث آتش فعالیت می کند. منظور اینکه سه عنصر هوا یا اکسیژن، ماده سوختنی و حرارت که باعث می شوند شعله زبانه بکشد و دوباره حتی در صورت خاموش کردن آتش مجددا باعث فعال شدن حریق شود با ترکیب به کار رفته در فوم های حریق سیستم CAFS کاملا تحت تاثیر قرار گرفته و به خوبی مهار می شوند.

در نتیجه می توان گفت در سیستم CAFS هدف فقط خود حریق و سرد کردن حریق نیست بلکه مکانیزم به کار رفته در اطفا این سیستم بصورت سه گانه عمل می کند.

فوم هایی که برای سیستم کفس یا سیستم هوای فشرده CAFS استفاده می شود تنوع زیادی دارند. عموما ۵ دسته فوم برای این منظور طراحی شده است که از درجه ۱ تا ۵ و یا از درجه کاملا خشک( مربوط به حریق های کاملا خشک) تا درجه کاملا مرطوب ( مربوط به حریق های کاملا مرطوب) گسترده شده است.

تکنولوژی به کار رفته در سیستم CAFS به گونه ای است که کاربر یا آتش نشان می تواند با تنظیم ورودی هوای سیستم میزان مخلوط هوا و فوم را مشخص کند. این کار باعث تشکیل حباب های متفاوتی خواهد شد که برای طیف های متنوع آتش کاربرد دارند. هر چه در این روش حباب های بیشتری تولید شود زمان تخلیه کپسول نیز طولانی تر خواهد شد.

 بنابراین در این حالت ماموران می توانند فوم مخصوص هر آتش را تنها با تنظیم درجه کنسانتره کپسول به راحتی مشخص نمایند از سیستم های حباب خالی تا آب را متفاوت از خروجی کپسول دریافت نمایند.

حباب های حاصل از مخلوط آب ، هوا و فوم ترکیبی منحصر به فرد دارند. آنها با داشتن یک چگالی بالا همانند یک پتو نسوز بر روی آتش قرار می گیرند و بصورت یک لایه کاملا محافظتی آتش را در بر گرفته و خاموش می کنند. همانگونه که توضیح دادیم این فوم به دلیل چسبندگی زیاد، خاصیت برگشت ناپذیری و خاصیت محصور کنندگی به خوبی هر نوع آتش را در کمترین زمان اطفا می کند.

خاصیت چسبندگی فوم CAFS

نازل های به کار برده شده در سیستم کفس که به نوعی می توان آنها را ژنراتورهای پیشرفته هم اطلاق کرد با استفاده از همان ترکیب فوم و آب و هوا اقدام به ایجاد فوم های مورد نیاز برای اطفا آتش می کنند. اما این ژنراتورهای بر خلاف سایر کپسول ها و سیستم های اطفا حریق به نحوی عمل می کنند که فوم کلاسA و یا کلاس B را با ترکیب بسیار دقیقی از آب و هوا تبدیل به فوم اطفا می کنند.

این کار باعث می شود تا هوای فشرده، آب و فوم بصورت حباب هایی یک دست و بسیار همگن در بیایند و بافت این نوع فوم بسیار پیوسته و غیر قابل نفوذ است که به اصطلاح چسبندگی فوق العاده بالایی را ایجاد می کنند. این چسبندگی نه تنها در بافت خود فوم ایجاد می شود بلکه به راحتی به تمامی انواع سطوح نیز این ویژگی چسبندگی را دارد.

در زمان استفاده از سیستم CAFS این نوع کف و یا فوم اطفا همانند یک پوشش یکپارچه روی سطح حریق قرار می گیرد و پوششی را ایجاد می کند نه نه تنها باعث خفه شدن آتش به دلیل عدم اجازه ورود اکسیژن به فضای آتش می شود بلکه به هیچ عنوان تبخیر نیز نمی شود. باف یکپارچه این فوم تمامی روزنه ها و سطوح را به شکلی کاملا منسجم می پوشاند که این کار باعث می شود که آتش فورا خاموش شود و به سرعت سرد شود.

این فوم به هر نوع سطحی بصورت قوی خاصیت چسبندگی دارد. تفاوتی ندارد این سطح چوبی باشد، سرامیکی باشد، ماده سوختنی مانند فوم ها و سقف های کاذب باشد یا غیره، فوم سیستم کفس فورا سطح مورد حریق رادر بر گرفته و آتش را خفه می کند.

این میزان چسبندگی به دو دلیل باعث تمایز جدی این سیستم با سایر سیستم های اطفا حریق شده است. اول اینکه خیلی فوری سطوح آتش گرفته را همانند یک پتوی یکپارچه خاموش می کند و دوم اینکه ماموران آتش نشانی می توانند با اعمال این فوم به مناطقی که هنوز طعمه حریق نشده اند از اشاعه و انتشار آتش جلوگیری کنند.

برگشت ناپذیری آتش با سیستم CAFS

گفتیم که ترکیب آب ، هوا و فوم با سیستم CAFS باعث ایجاد حباب های پیوسته و با ساختار منسجمی می شود که خیلی زود باعث سرد شدن آتش خفه شدن در زیر این ترکیب یکپارچه می شود. این موضوعی اهمیت بسیار زیادی در خاموش کردن آتش، بخصوص آتش های شدید و پر حرارت را دارد.

در سیستم های اطفا حریق ساده و معمولی هر گاه آتش حرارت زیادی داشته باشد این حرارت خیلی زود باعث می شود تا محیط هایی که سیستم اطفا آن را خنک و خاموش کرده دوباره با تبخیر آب دارای پتانسیل آتش سوزی کند. در واقع حرارت در بدنه اجزا باقی می ماند و با مجاورت با حرارت زیاد اطراف دوباره شعله ور می شود.

این در حالی است که حباب های سیستم CAFS هرم آتش را کاملا در بر می گیرد و اجازه واکنش دوباره و شعله ور شدن آتش را نخواهد داد. در واقع با گرفتن حرارت به شکل چشم گیر، عدم اجازه رسیدن اکسیژن به تجهیزات و دیواره ها و محصور کردن آتش اجازه نمی دهد آتش دوباره به قسمت های خاموش شده باز گردد که این خصوصیت را خصوصیت برگشت ناپذیری آتش می نامند.

بر اساس نتایج حاصله از آتش سوزی های بزرگ و گزارشتی که در این خصوص وجود دارد بسیاری از دلایل خسارت های سنگین در اتش سوزی های بزرگ و عدم امکان برای اطفا مناسب این آتش ها وجود حرارت زیاد و برگشت پذیری آتش است. در اصل هر بار که ماموران آتش نشانی مکانی را خاموش می کنند دوباره بر اثر حرارت زیاد و موجود بودن شرایط آتش سوزی یا هرم آتش سوزی این محیط دوباره بلافاصله طعمه حریق می شود و اجازه پیش روی در دل آتش وجود ندارد.

خبر خوب برای سیستم اطفا حریق جهانی با سیستم کفس این است که با استفاده از این سیستم می توان به راحتی اجازه برگشت آتش را گرفت و خیلی زود به سمت جلو حرکت کرد. یعنی در مدت زمان بسیار کم می توان با خفه کردن و سرد کردن آتش حتی بزرگ ترین آتش ها را هم خیلی زود بی اثر کرد و بهتر اینکه میزان خسارت ها را به شکل چشم گیری کاهش داد.

خصوصیت حباب های شکل گرفته یکپارچه سیستم کفس به اینگونه است که واکنش های اگزومتریک آتش را از بین می برد تا حریق خیلی ساده تر کنترل و اطفا شود. با کنترل این شرایط آتش خیلی زود سرد می شود و نمی تواند برگشت داشته باشد و در ضمن با برنامه ریزی و حرکت از چند جهت و یا حمله از جهت های مختلف به آتش می توان به سادگی آتش را از چند جهت کنترل و خیلی زود مهار کرد.

به نظر می رسد انقلاب اصلی سیستم CAFS در برابر سایر سیستم های اطفا حریق همین خصوصیت برگشت ناپذیر کردن آتش باشد. در واقع سیستم CAFS با  تحت اثر قرار دادن تمامی اجزا مثلث آتش ظرفیت ادامه آتش را از بین می برد و آتش را با کمبود ماده سوختنی و شرایط آتش سوزی فورا مهار می کند.

محصور کردن آتش

با نگاهی به توضیحاتی که درباره چسبندگی و برگشت ناپذیری آتش ارائه شد می توانید به راحتی به این نتیجه گیری برسید که سیستم CAFS در محصور کردن آتش تا چه میزان می تواند توان باشد.

از بزرگترین خصوصیت های آتش های بزرگ و پر دامنه بخصوص در مکان هایی مانند کارخانه ها، خانه ها و محیط های فروشگاهی و تجاری این است که اتش با طیف وسیعی از مواد سوختنی مواجه می شود. منظور اینکه ممکن است در یک شرایط آتش با چندین مدل مختلف آتش مواجه باشیم. یعنی آتش از نوع مرطوب، خشک و غیره را می توان در یک شرایط هم زمان داشت.

این موضوع باعث می شود تا سیستم های اطفا حریق اتوماتیم، نیمه اتوماتیک و یا کپسول ها و سیستم های دستی متنوع و متعددی را برای مهار آتش نیاز داشته باشیم و حتی امکان دارد با انتخاب گزینه اشتباهی برای اطفا حریق باعث شعله ور تر شدن اتش شویم.

فوم های سیستم CAFS به شکلی برنامه ریزی شده اند که برای همه انواع حریق مناسبند، آنها در محیط های خشک بر روی سطوح و دیوار ها و سقف ها می چسنبند و در محیط هیا مرطوب با ایجاد لایه ای بر روی مواد مرطوب مانند نفت و گازوئیل و  یا قیر و غیر اجازه نمی دهند آتش ادامه داشته باشد. بنابراین با استفاه از این قابلیت درست ماموران آتش نشانی به خوبی باز است.

آنها می توانند با حرکت از تمامی جوانب آتش و با آغشته کردن محیطی که هنوز طعمه حریق نشده است آتش را ابتادا محصور و سپس به دل آتش نفوذ کرده و به سرعت آتش را مهار کنند.

حسن استفاده از سیستم CAFS این است که به دلیل امکان پرتاب بسیار طولانی فوم به سمت آتش می توان از فواصیل بسیار دور اطراف آتش را مهار کرد.

 برای این منظور محیطی را در نظر بگیرید که از یک سمت تنها قابلیت دسترسی دارد. در زمان مواجهه با آتش می توان با استفاده از این قابلیت یعنی امکان پرتاب تا حدود ۲۰ متر و یا حتی بیشتر فوم از جلوی اتش گاها تا پشت اتش را هم نشانه گیری کرد و جلوی حرکت به سمت عقب اتش را گرفت.

قابلیت محصور کردن آتش در سیستم CAFS بخصوص برای مهار آتش های در محیط باز مانند جنگل ها و پارک ها نیز بسیار موثر و کارآمد است. این خصوصیت باعث می شود تا اطراف آتش را بتوان ابتدا محصور کرد و سپس آتش را خاموش کرد. موضوعی که هر ساله باعث از بین رفتن هزاران هکتار از جنگل ها و مراتع می شود با سیستم CAFS به راحتی قابل کنترل است.

خوشبختانه سیستم هوای فشرده اطفا حریق یا CAFS امروزه به دست متخصصین بسیار توانمند شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان در ایران در دسترس قرار گرفته است.

 سیستمی که با دانش بومی و به دست متخصصین ایرانی ساخته شده است و از بسیاری از جهات از سیستم های کفس دو کشور دیگر صاحب این تکنولوژی یعنی آلمان و آمریکا نیز برتری دارد.

شما به منظور ایجاد  شرایط ایمن و متناسب با بالاترین استاندارد های روز دنیا می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا با یک سیستم ایمنی بسیار قدرتمند شرایط ایمن محیط کار و زندگی خود را تضمین کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: