طول پرتاب بسیار بالا

طول پرتاب بسیار بالا

طول پرتاب بسیار بالا سیستم CAFS

در مقالات قبلی در خصوص سیستم CAFS یا سیستم فوم هوای فشرده توضیحاتی جامع ارائه شد. این سیستم که به عنوان جدیدترین روش برای اطفا حریق در جهان شناخته می شود امروزه در ایران و توسط متخصصین داخلی شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان ( ESESA ) با روشی منحصر به فرد و شاید به جرات بتوان گفت پیشرفته تر از نمونه های مشابه خود در کشورهای آلمان و امریکا اختراع شده است.

از مزایای فوق العاده سیستم CAFS می توان به قدرت خاموش کنندگی بالای این سیستم، سرعت اطفا بسیار بالاتر، ایمنی بیشتر و طول پرتاب بسیار بالای این سیستم اشاره کرد.

سیستم CAFS به یک تکنولوژی نازل بسیار پیشرفته تجهیز شده است که این امکان را به ماموران اطفا حریق می دهد تا بتوانند از فاصله بسیار دور آتش را مهار کنند. در این حالت مامور اطفا می تواند در فاصله حدود ۲۰ متری از آتش قرار گرفته و به راحتی و بدون خطرات معمول در مواجهه با آتش و با ایمنی بسیار بالاتر اقدام به خاموش کردن آتش بکند.

در ادامه بهتر است توضیحاتی بیشتر در خصوص خاصیت پرتاب فوق العاده بالای سیستم فوم هوای فشرده داشته باشیم.

سیستم اطفا حریق CAFS

اولین اقدامات بشر برای مقابله با آتش سوزی استفاده از آب و با تکیه بر روش های دستی مانند سطل آب بود. این کار تا سال های ادامه داشت و کم کم روش های بهتری برای مبارزه با آتش رونمایی شد. کم کم استفاده از پمپ های معمول، سپس پمپ های فشار آب و غیره جایگزین شد تا اینکه با استفاده از پمپ های سانتریفیوژ  مدرن و موتورهای هدایت کننده سیستم اطفا حریق پیشرفته تر شد.

سیستمCAFS  امروز با استفاده از نوع پیشرفته ای از پمپ های سانتریفیوژ فشار بسیار بالایی را برای اطفا حریق ایجاد می کند. این سیستم به نوعی نازل پیشرفته تجهیز شده ، و از شیلنگ ها و سیستم مخلوط کنندگی فوق العاده بهبود یافته ای برای مخلوط کردن فوم و آب و هوا استفاده می کند. در واقع می توان گفت شاید مهم ترین تمایز سیستم CAFS نسبت به تمامی مدل های قدیمی تر اطفا حریق استفاده از پمپ های سانتریفیوژ پیشرفته و نازل های پیشرفته است.

در روش های سنتی ترکیب فوم با آب بواسطه یک شکل دهنده جریان یا تزریق فوم با استفاده از یک سوراخ متصل به نازل انجام می شد. این کار باعث می شد تا آتش نشانان با استفاده از جریان سنگین و با غلظت بالای فوم به مبارزه با اتش بروند که البته حجم زیادی از آب و فوم و کپسول های سنگینی را باید حمل می کردند و به نزدیک آتش برای کنترل آتش می رفتند.

به یاد داشته باشید که سیستم cafs از نازل های مختلف پشتیبانی می کند. منظور اینکه برای خاموش کردن آتش با سیستم هوای فشرده می توانید از انواع نازل استفاده کنید. بحث مهمی که در اینجا نیاز است به آن اشاره شود این است که کدام نازل و یا بهتر است بگوییم قابلیت نازل برای اطاف حریق مناسب است. انتخاب نازل مناسب برای اطاف حریق در سیستم CAFS باید بر اساس شناخت صورت بگیرد. در واقع باید به عوامل متعددی توجه کرد تا بهترین نازل را برای مبارزه با اتش در این سیستم در اختیار داشته باشید.

سیستم CAFS چگونه عمل می کند؟

در سیستم CAFS با تزریق هوا به میزان لازم به محلول فوم آماده شده، پرتاب فوم انجام می شود. در واقع این هوا با اضافه شدن به مخلوط از طیق مجرا به شیلنگ هدایت و با ایجاد حباب های یکسان و یکپارچه و به هم پیوسته به سمت آتش پرتاب می شود.

این فوم که به فوم کلاس A شهرت دارد در زمان ترکیب با هوا به حباب هایی تبدیل می شود که بسیار چسبنده و پیوسته هستند. جالب تر اینکه در زمان پرتاب فوم این فوم به حباب های ریز تر تبدیل می شود تا سطح بیشتری را پوشش دهد. هر چه حباب ها بیشتر باشند سطح بیشتری را پوشش می دهند و در نهایت حباب بیشتر و سطح بیشتر سرعت بالاتر اطفا را به همراه دارد و این حباب نیز ساختاری دارد که فورا آتش را سرد می کند و راه نفوذ هوا به لایه های مواد سوختنی را می بندد.

در اصل هنگامی که فوم به نازل می رسد حباب شکل می گیرد. نازل با استفاده از یک پمپ سانتریفیوژ کار می کند که این پمپ با شتاب و قدرت زیاد باعث پرتاب مایع حبابی شکل به سمت آتش می شود. این پمپ قادر است که این حباب ها را تا حدود ۲۰ متر پرتاب کند. در طول مسیر پرتاب حباب ها شکسته تر می شوند و به حباب های ریز تر تبدیل می شوند.

طول پرتاب و ساختار حبابی شک فوم کاملا به میزان قدرت پمپ سانتریفیوژ و نوع نازل بستگی دارد.

انواع نازل در سیستم CAFS

هر سیستمCAFS  دارای یک سیستم کنستانتره مکانیکی است که با استفده از یک پمپ و یک نازل باعث تشکیل فوم شده با ترکیب هوا و فوم می شود. این فوم در زمان ترکیب شدن و تشکیل شدن چندین خاصیت متفاوت دارد، اولا در مدت زمان طولانی تر تخلیه می شود، در برابر حرارت بسیار مقام است، دارای ویسکوزیته بالا و انسجام زیادی است و در برابر واکنش های شیمیایی در زمان آتش سوزی نیز مقاوم است.

البته خصوصیات فوم تشکیل شده به عواملی مانند اندازه حباب ها، شکل حباب ها، درصد محلول فوم، ضخامت حباب ها و غیره نیز وابسته است. اما بصورت کلی این حباب ها هستند که عملکرد مثبت سیستم کفس را تعیین می کنند.

بعد از اینکه پمپ هیدرولیکی محلول فوم را به نازل هدایت کرد و محلول فوم و هوا تشکل شد از دهانه خروجی نازل پرتاب می شود.

سیستم فوم هوای فشرده با توجه به قدرت اسب بخار پمپ قدرت متفاوتی در زمان پرتاب دارد. اما نکته مهم این است که در سیستم CAFS به دلیل استفاده از این پمپ های سانتریفیوژی و اضافه شدن هوای فشرده به فوم قدرت پرتاب قابل قیاس با سایر سیستم های اطفا حریق نیست.

عمدتا برای مقابله با اتش در سیستم CAFS از فوم کلاس A استفاده می شود هر چند نوع کلاس B نیز کاربرد زیادی دارد. در این سیستم ترکیب ایجاد شده از آب و فوم با استفاده از هوای فشرده و پمپ می توانند تا ۷ بار بیشتر از سایر انواع سیستم ها قدرت پرتاب داشته باشد. با این توصیف می توان گفت این سیستم قادر است از فاصله حدود ۲۰ متری کانون آتش را نشانه گیری کند.

بر خلاف اغلب روش ها که فاصله دور تر توان خاموش کنندگی را کاهش می دهد در این سیستم این فاصله دور باعث تشکیل حباب هایی یکپارچه با ساختاری پتو مانند می شود که سطح بیشتری از آتش را در بر می گیرد و به دلیلی کیفیت بسیار بالای کف ایجاد شده به محض ورود بر روی آتش باعث خفه شدن اتش و در نتیجه خاموش شدن قسمت زیادی از آتش می شود.

ضمن اینکه مایع تولید شده دارای قدرت چسبندگی بسیاری است که با آغشته کردن محیط اطراف آتش می توان از پیشرفت آتش جلوگیری کند. حتی از مزایای دیگر این سیستم می توان به جلوگیری از شعله ور شدن مجدد محیط اشاره کرد. در واقع هر سطحی که با این فوم ها پوشش داده شود نه تنها شعله بلافاصله خاموش می شود بلکه امکان دوباره شعله ور شدن آن منطقه به دلیل خاصیت فوم ایجاد شده کاملا گرفته می شود زیرا خاصیت های مثلث آتش از آن گرفته شده است.

سیستم CAFS تنها در کپسول های آتش نشانی قابل تعبیه نیست. امروزه استفاده از پمپ ها و سیستم هوای فشرده در خودرو ها و یا سیستم های هوایی آتش نشانی نیز به کار گرفته می شود.

قدرت پرتاب بالای فوم به دلیل ساختار نازل ها و شیلنگ های سیستمCAFS  نیز می باشد. این نازل ها تنع زیادی دارد اما بصورت کلی با استفاده از یک سوراخ فوم به مسیر آب تزریق می شود و از سمت دیگر هوای فشرده با کمک پمپ این محلول آماده شده را با شتاب بالا از لوله باریک و مقاوم نازل به سمت هدف پرتاب می  کند. با استفاده از یک والو تعبیه شده در این نازل می توان میزان فوم را برای تزریق در مسیر آب و هوای فشرده تغییر داد و یا حتی قدرت پرتاب کنندگی نازل را کمتر و یا بیشتر کرد.

شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان با تکیه بر دانش روز و ثبت اختراع این محصول در ایران به عنوان سومین کشور تولید کننده تکنولوژی  CAFSایران را معرفی نموده است و به منظور تجهیز و بالا بردن توان شرکت ها و ارگان های مختلف برای مقابله با خطر آتش سوزی آماده ارائه مشاوره های لازم و تجهیز این مکان ها می باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: