صرفه اقتصادی

صرفه اقتصادی

نقش CAFS در صرفه جویی در جان و مال

فوم هوای فشرده یا Compressed-air foam (CAFS ) که اخیرا توسط مهندسین و کارشناسان شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت ایندگان بصورت کاملا بومی در ایران ساخته شده و بصورت تجاری تولید می شود یکی از پیشرفته ترین سیستم های اطفا حریق شناخته شده در صنعت آتش نشانی است که با وجود اینکه قبلا تنها دو کشور آلمان و ایالات متحده آمریکا به این تکنولوژی دست پیدا کرده اند اما با این وجود توانسته خیلی زود فرا گیر شده و در بین بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یکی از کار امد ترین راه ها برای مهار آتش از هر نوعی به کار رود.

در واقع سیستم CAFS به دلیل نوع فوم و قدرت فوق العاده ای که در مهار آتش دارد می تواند در مدت زمان بسیار کمی آتش را از هر نوعی که باشد مهار کند. ۴ عامل اصلی آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و حرارت و واکنش های زنجیره ای هستند که هر یک از این عوامل به خوبی در سیستم فوم هوای فشرده مهار می شوند.

فوم هوای فشرده یا CAFS یکی از مفید ترین ابزارهایی است که می تواند در هر کارخانه، خانه ، اداره و یا محیط های طبیعی برای مهار آتش به کار گرفته شود.

 بر اساس شواهد و تجربیات و البته آزمایش های فراوان صورت گرفته سیستم کفس به خوبی می تواند میزان خسارت به اموال و به دنبال آن آسیب های جانی و فیزیکی را کاهش دهد. برای اثبات این موضوع تنها کافی است مسائل زیر را دنبال کرده و در نظر بگیرید.

نرخ مرگ و میر حاصل از آتش سوزی و خسارت هایی که به دلایل آتش های فراگیر و یا حتی کوچک  در دنیا اتفاق می افتد، با گذشت زمان و حتی با رونمایی و ظهور PPE های بهتر و یا سیستم های استاندارد SCBA و PASS و یا حتی فرمول ها و دستاوردهای بسیار جدیدتر مانند NFPA 1500 بر اساس آمار سازمان بهداشت و ایمنی شغلی جهانی عملا تغییری نکرده است و هر روز شاهد بروز آتش های مهیب و بزرگ در کارخانجات، جنگل ها و یا حتی مجتمع های بزرگ هستیم که نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از نقاط جهان خسارت های مالی و جانی فراوانی به همراه دارند.

آمار عجیب تر اینکه امروزه تعداد آتش نشانانی که انسان ها و محیط را در برابر مسائل مختلف حمایت و پشتیبانی می کنند و در واقع به مبارزه با حریق های بزرگ و خطرناک می روند به نسبت جمعیت و رشد انسان ها بسیار کمتر از گذشته و حتی به نسبت ۲۰ سال قبل است.

با وجود رکود اقتصادی و مشکلات حاصل از بیکاری و تورم در برخی از کشورها باز هم شاهد این موضوع هستیم که میزان ثروت در دست مردم و دولت ها و حتی ارزش دارایی های آنها به نسبت دو دهه قبل رشد باور نکردنی داشته است.

خانه های جدید بر خلاف خانه های قبلی ساخته می شوند که در حصار یک حیات و با ارتفاع محدود ساخته می شدند. امروزه ساختمان ها در ارتفاعات بسیار بلند و با مواد و مصالح غیر طبیعی گاها ساخته می شوند که خود بر دامنه های آتش اضافه می کند. ، حتی وجود خود محتویات خانه ها نیز به یک معضل بزرگتر و چالش اساسی تر گاها حریق ها را تبدیل می کند.

تنها کافی است به این مسئله توجه کنید که طبق آمار و راهنمایی که سازمان آتش نشانی و تحقیقات مواد منفجره  جهانی NFPA 921 منتشر کرده است ، صندلی های یکپارچه یا همان مبلمان داخل منازل که بافت پارچه ای و پنبه ای دارند نرخ آزادی گرمایی را از ۲۹۰ به ۳۷۰ کیلو وات در کمترین زمان می رسانند. در حالی که یک صندلی چوبی پلی اورتان میزان انتشار حرارت را از ۱۳۵۰ تا ۱۹۹۰ کیلو وات افزایش می دهد.

تکنیک های ساخت و ساز امروزی مانند مجسمه های بزرگ چوبی و یا استفاده از دیوارهای پیش ساخته مصنوعی مانند انواع پاراوان ها مقاومت بسیار محدودی در برابر آتش دارند و به راحتی آتش می گیرند و بدتر اینکه اغلب این نوع مجسمه های و یا سازه ها به دیوارها و سقف ها نصب می شوند که در زمان آتش رها شده و آسیب بیشتری ایجاد می کنند.

طبق آمار NFPA در طی چهار دهه گذشته حجم اتش سوزی های اتفاق افتاده در سراسر ایالات متحده امریکا کاهش چشم گیری داشته است، هر چند میزان خسارت ها یکسان و یا گاها بیشتر بوده است.

در نتیجه، امروزه اتش نشانان تجربه کمتری نسبت به اتش نشانان گذشته و قلبی در مواجهه با آتش دارند. هر چه اتش نشانان با تجربه و قدیمی بازنشسته شوند و جوان تر های جای آنها را بگیرند این مشکل اساسی تر می شود. بنابراین این افسران جوان ممکن است گاها قادر به تشخیص و واکنش مناسب در برابر نوع حریق و یا واکنش های حریق در زمان های متفاوت نباشند، حتی نمی توانند گاها احتمال سقوط اشیا و یا احاطه شدن با حریق را پیش بینی کنند و همین امر باعث شده تا میزان صدمات و تلفات این ماموران بیشتر باشد.

در حالی که استاندارد های ساختمان سازی و استاندارد های ساخت و ساز در بسیاری از نقاط کشور افزایش یافته است، تعبیه و نصب آبگرمکن های آتش نشانی برای خانه های جدید و یا تعبیه کپسول های آتش نشانی معمول در ساختمان ها باعث شده تا ایمنی ساختمان ها افزایش نسبی داشته باشد و گاها حتی سیستم اطفا حریق منازل امروزی گاها قبل از رسیدن ماموران آتش نشانی می تواند بسیاری از آتش ها ار خاموش کند و یا از شدت آن جلوگیری کند.

این سیستم ها که به سیستم Sprinkler شهرت دارد در صورت تعبیه استاندارد و درست و دسترسی مناسب می توانند باعث کاهش بسیاری از آمار تلفات جانی و مالی شوند. اما نمی توان این موضوع را نادیده گرفت که همیشه هم جوابگو نیستند.

CAFS یک سیستم بسیار قدرتمند است که قابلیت تعبیه انواع فوم را متناسب با محیط دارد. این سیستم فوم هوای فشرده با فوم کلاس A خود می تواند بسیار از عوامل بازدارنده از گسترش حریق و یا شعله را توسط اغلب نیروهای انسانی متخصص و یا مبتدی برای حمله به اتش و جلوگیری از وسعت آتش فراهم کند.

 سیستم CAFS یا بهتر است بگوییم فن آوری CAFS با فوم کلاس A سیستمی کاملا جدید و متفاوت از سایر خدمات اتش نشانی است که با ساختار متفاوت خود توانسته به خوبی بسیاری از مشکلات موجود را بر طرف کند.

CAFS با قدرت پرتاب قدرتمند فوم تا چندین برابر فشار آب و با دامنه بسیار فراگیرتر از فوم سایر انواع خاموش کننده ها سطح قابل توجهی از حریق را پوشش می دهد و تنها با ایجاد یک سطح نازک از فوم در هر منطقه آتش به راحتی آتش مهار می شود.

 این نوع فوم حالت چسبندگی بسیار زیادی دارد که با چسبیدن و نفوذ به اعماق وسایل و مبلمان منزل اجازه ادامه حریق را نمی دهد و حتی افراد مبتدی تا قبل از رسیدن متخصصین می توانند از فاصله دور و بدون اینکه حتی کمی به اتش نزدیک شوند اطراف حریق را ابتدا با این سیستم آغشته کننده تا حریق گسترده تر نشود.

حسن سیستم CAFS برای ماموران اتش نشانی این است که می توانند از فاصله دور به اتش حمله ور شوند و خود را در شرایط آتش که خطر سقوط اشیا و یا خفگی وجود دارد قرار ندهند. در ضمن در صورت محصور شدن آتش می توانند بدون نگرانی از انتشار گاز، بخار و یا دود به دلیل ایجاد دود و بخار بسیار کم به راحتی در محیط های بسته هم کار اطفا حریق را ادامه دهند.

برای خرید، مشاوره و تجهیز مکان های مختلف خود اعم از خانه، اداره، کارخانه و یا محیط های دیگر می توانید همین امروز با کارشناسان ما در شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان تماس گرفته و از مشاوره تخصصی ما بهره مند شوید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: