اطفا کلیه کلاس های حریق

اطفا کلیه کلاس های حریق

اطفا کلیه کلاس های حریق با استفاده از سیستم CAFS

شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان اخیرا به عنوان مبتکر و مخترع سیستم فوم هوای فشرده (CAFS) در ایران با رونمایی از این تکنولوژی ایران را به جمع کشورهای صاحب این تکنولوژی اضافه کرده است. سیستم CAFS پیشرفته ترین و جدیدترین و در واقع ایمن ترین و موثر ترین روش اطفا حریق شناخته شده در دنیا است که قبلا تنها دو کشور آلمان و آمریکا به این مهم دست یافته بودند و تکنولوژی آن را بصورت کاملا خصوصی نزد خود نگه داشته بودند.

اما اخیرا مهندسین بومی شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به این مهم در ایران بصورت حتی پیشرفته تر دست یافته اند . در مقالات دیگری در خصوص اهمیت و ویژگی های این صنعت صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم در خصوص توانایی این سیستم برای مبارزه با انواع کلاس های حریق بررسی هایی را انجام دهیم.

استفاده از سیستم CAFS بدون تردید در تمامی نقاط مزایای زیادی دارد. این سیستم عدمتا از انواع فوم می تواند برای اطفا حریق استفاده کند اما عموما از فوم کلاس A  که دارای کیفیت نفوذ و محافظتی بسیار بالایی استفاده می کند.

فوم کلاس A به سرعت می توان در خاموش کردن هر نوع آتش در هر نوع کلاسی موثر باشد و در مدت زمان بسیار کوتاهی می توان انواع حریق را سرکوب کند. ضمن اینکه به آب زیادی برای اطفا نیاز ندارد و با کمترین میزان مصرف آب بالاترین بازدهی را دارد. فوم کلاس A با ترکیب هوای فشرده و مقدار کمی آب تشکیل حباب هایی را می دهد که بسته به تنظیم نازل می توانند در حجم های مختلف تولید شوند.

 این حباب ها ساختاری پیوسته و منسجم دارند و به خوبی به سطوح مختلف می چسبند و مانع ادامه اتش سوزی به دلیل خاصیت بالای سرد کنندگی و خفه کنندگی آتش می شوند.

در طول ده سال گذشته که از سیستم CAFS در دنیا رونمایی شده است تحقیقات زیادی روی این سیستم انجام شده است تا توانایی آن برای مقابله با انواع آتش محک زده شود. در تمامی این آزمایشات مشخص شده که این سیستم فراتر از یک سیستم معمولی عمل می کند و حتی از انواع فوم تخصصی که برای مقابله با انواع آتش تهیه شده است بهتر در دفع خطر اتش و در سرعت خاموش کنندگی عمل می کنند.

سیستم CAFS در تمامی این تحقیقات و آزمایشات فراتر از یک سیستم سرکوب آتش فلاش اور (flashover ) یا هر نوع سیستم اطفا حریق دیگر خود را اثبات کرد. این سیستم اثبات کرد که برای اطفا حریق نیاز به مصرف آب کمتری دارد، اکثریت غریب به اتفاق آتش ها را در کمترین زمان اطفا می کند و می تواند با کم کردن میزان زیادی مصرف آب در زمان خاموش کردن آتش، نیاز به انواع تانکر های آب و سیستم های حمل و نقل بزرگ آب را بر طرف کند و بدون تردید به آتش نشانان کمتری برای مقابله و حمله به آتش به دلیل توان بالا و پوشش بالای سطوح آتش دارد.

ضمن اینکه با توجه به قدرت پرتاب بالایی که تکنولوژی سیستم CAFS دارد  به عنوان یک سیستم فوق العاده ایمن شناخته شد که از فاصله دور می توان به راحتی به تمامی گوشه های آتش حمله کرد.

قدرت بالای سیستم CAFS در خاموش کردن طیف های متفاوت آتش از جمله اتش های نوع مایع و یا خشک و یا هر نوع آتشی مربوط به مواد شیمیایی و یا غیره باعث شده است که تنها با یک نوع سیستم و با یک نوع فوم بتوان در کمترین زمان آتش را مهار کرد و در ایجاد خسارت های بیشتر تا حدود چشم گیری جلوگیری کرد.

سیستم CAFS یک سیستم نواورانه است که با ۱۲۰ تا ۲۵۰ لیتر آب به اضافه CAF کار می کند و از طریق مخزن سبک ۵۵M  و خطوط ۳۳ -۳۵ شیلنگ های سانتی متری می تواند بالغ بر ۲۰ متر قدرت پرتاب را پوشش دهد و به جای سیستم هایی که از پمپ های فشار قوی و سیستم هایی با شیلنگ های ۱۹ میلی متری که نیاز به نزدیک شدن زیاد به اتش دارند از آنها استفاده کرد.

یکی از اولین شرکت هایی که از سیستم CAFS برای اطفا انواع حریق استفاده کرد شرکت امداد و نجات مرسی ساید ( Merseyside Fire & Rescue) در سال ۲۰۰۶ بود. این شرکت بعد از استفاده از این سیستم گزارشاتی را ارائه کرد که درخصوص سیستم CAFS موارد زیر را پوشش می داد:

  • سیستم فوم هوای فشرده ( CAFS) یک سیستم خنک کننده بسیار قوی تر از انواع کف و فوم دیگر است که هنگام استفاده صرف نظر از نوع آتش با سرعت بالاتری آتش را خاموش و سرد می کند.
  • این سیستم دارای قدرت پرتاب بسیار بالاتری نسبت به انواع سیستم و کپسول های آتش نشانی دیگر است در نتیجه نیاز به حضور خدمه در دل آتش نیست و آتش می تواند از راه دور خاموش شده و سرد شود و خطرات مه و بخار آب حاصل از آتش سوزی های بزرگ که عمدتا مشکل ساز می شود در این سیستم وجود ندارد و ایمنی بالایی برای خدمه از نظر خفگی و گرما زدگی تامین می کند.
  • بر خلاف آب و انواع خاموش کننده دیگر می توان فوم را به سقف ها و دیوارهایی که هنوز دچار حریق نشد هاند اعمال کرد و حتی گرما را از محیط هایی که هنوز درگیر آتش نشده اند جذب کرد تا از انتشار حریق جلوگیری کرد. این امر باعث کاهش رشد آتش شده و پس از اعمال این فوم به  انواع سطوح مختلف می توان از تشدید آتش سوزی  و خسارت های بیشتر تا ۴ برابر بیشتر جلوگیری کرد و در این امر سطوح مختلف در نوع پوشش ما تاثیری ندارد.
  • وقتی از سیستم CAFS در محیط های بسته استفاده می شود باعث تغییر معکوس نمی شود بلکه با کاهش شدید دما و جلوگیری از بخار آب زیاد سطوح دید را در حالت خوب نگه می دارد و باعث می شود شرایط کاری آتش نشانان بهتر شود و سرعت کار بالاتر می رود.
  • و …

در این گزارش به موضوعات دیگری نیز اشاره شده است که تمام نشان می دهد که سیستم CAFS نه تنها در سرعت و کیفیت خاموش کردن آتش بسیار مفید تر از انواع دیگر سیستم های اطفا حریق عمل می کند بلکه وجود تنوع حریق نمی تواند در شرایط کاری این سیستم اختلالی را ایجاد کند.

این مسئله نشان می دهد که مبارزه با آتش با استفاده از سیستم  CAFS تا چه اندازه می تواند راحت تر باشد و اینکه این سیستم تا چه میزان می توان نیاز به جابه جایی تجهیزات بزرگ و سنگین و متنوع را کاهش داده و حتی در نیروی انسانی نیز تا حدود زیادی صرفه جویی می کند.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های آتش نشانی و ایمنی و نجات در دنیا در حال انتقال از سیستم های قدیمی به سیستم CAFS برای مقابله با آتش سوزی های مختلف هستند.

این نشان می دهد که سیستم CAFS توانسته با پوشش محدوده وسیعی از انواع آتش سوزی خود را به اثبات برساند. سیستم CAFS تا ۶ برابر بیشتر از انواع دیگر سیستم ها در مهار آتش موفق بوده است و فوم کلاس A مورد استفاده در این سیستم با تشکیل حباب های پتو مانند بر روی سطوح مختلف توانسته تمامی الگوهای آتش را نشانه گیری و کنترل کند.

البته فرض غلطی در ابتدا در مورد استفاده از سیستم CAFS  وجود داشت و آن هم این بود که استفاده از یان سیستم نیازمند یک سیستم تهویه هوای بسیار جدی است. اما آزمایشات نشان داد که کمترین میزان بخار و یا ماده شیمیایی حاصل از آتش سوزی در زمان استفاده از این سیستم بر جای خواهد ماند که به هیچ عنوان نیاز مند سیستم تهویه نیست و حتی بر عکس با وجود میدان دید خوبی که با استفاده از این سیستم ایجاد می شود سریع تر می توان کار اطفا را دنبال کرد.

سیستم CAFS تا دو برابر انواع خنک کننده های دیگر سرعت خنک کنندگی دارد. این سیستم با پوشش روزنه های مختلف رسید هوا را به ماده سوختنی مختل می کند و باعث خفگی و سرد شدن سریع اتش می شود و حتی امکان برگشت پذیری اتش را به صفر می رساند.

سیستم CAFS با استفاده از پمپ های سانتریفیوژی قوی و هوای فشرده و ترکیب آن با فوم کلاس A و پرتاب بلند کار خود را انجام می دهد. وزن سبک تری نسبت به تمامی سیستم های دیگر دارد و هر یک می تواند تا دو برابر سایر انواع سیستم ها زمان تخلیه طولانی تری داشته باشد و سطح بیشتری را پوشش دهد.

نکته زمانی جالب تری می شود که هیچ محدودیتی برای استفاده از این سیتم در نوع حریق نیست. یعنی برای خاموش کردن آتش سوزی های شیمیایی و یا آتش های سخت خشک و یا مایع نیازی به انواع فوم ندارید و با تنها یک نوع فوم بسیار موثر می توان انواع حریق را مهار کرد. این بدین معنی است که تنها با حمل یک سیستم اطفا می توان به سرعت به سمت اتش پیش رفت.

شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به عنوان مبتکر و مخترع این سیستم آماده همکاری با تمامی انواع ارگان های ایمنی و امداد و آتش نشانان سراسر ایران و حتی خارج از ایران به منظور تجهیز و بهینه کردن سیستم های اطفا حریق انها را دارد.

به یاد داشته باشید استفاده از سیستم CAFS به عنوان جدیدترین راه حل مبارزه با اتش در جهان شناخته می شود و تنها در حال حاضر سه کشور ایران ، آلمان و آمریکا به این سیستم مجهز هستند و در ایران این سیستم به دست توانای مهندسین ایرانی شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان کاملا بومی و ارتقا داده شده است و امتیاز این اختراع تماما در اختیار این شرکت می باشد.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: