سیستم CAFS و استفاده از آن در ایران

سیستم CAFS و استفاده از آن در ایران

سیستم CAFS و استفاده از آن در ایران

CAFS یا به فارسی کفس، یک حرف مخفف از عبارت compressed air foam system به معنی سیستم فوم هوای فشرده است. این سیستم به عنوان پیشرفته ترین سیستم اطفا حریق در دنیا شناخته می شود و بصورت ثابت، قابل حمل و نصب بر روی وسایل نقلیه آتش نشانی برای انواع حریق مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم CAFS کارایی بسیار توسعه یافته ای دارد و توانسته از زمان اختراع و رونمایی شدن به شدت به علم اطفا حریق و مبارزه با آتش کمک کند.

امروزه تقریبا تمامی کشورهای توسعه یافته سیستم های قدیمی اطفا حریق خود را در حال جابهجایی با این سیستم هستند چرا که نه تنها صرف اقتصادی زیادی دارد بلکه به دلیل ساختار فوم این محصول در مهار آتش تا چندین برابر موثرتر از انواع خاموش کننده های دیگر عمل می کند.

سیستم CAFS یا سیستم فوم هوای فشرده همانگونه که از نامش مشخص است با استفاده از هوای فشرده، فوم مخصوص و  ترکیب با میزان کمی از آب کار می کند. این ترکیب و مخلوط فوم محلول موجود در این سیستم با آب و هوای فشرده باعث به وجود آمدن نوعی محصول کف می شود که چندین خاصیت ویژه و مهم دارد.

یکی از این خواص خاصیت یکپارچه بودن و یا با اصطلاح یکدست بودن این فوم است. بر خلاف بسیاری از فوم های دیگر خاموش کننده ها که در هوا پخش می شوند و یا بصورت پودر خشک و یا پودر مایع بر روی سطح آتش بصورت پراکنده پاشیده می شوند، فوم حاصل از سیستم CAFS بصورت یک پتو و یا کف در هم تنیده عمل می کند به این مفهوم که در زمان پرتاب شدن به سمت آتش بافت منسجمی را تشکیل می دهد و قسمت زیادی از آتش را خفه می کند.

خاصیت دیگر این فوم داشتن حالت چسبندگی بسیار بالا است به گونه ای که به راحتی به هر نوع جسم و یا شیئی می چسبد. این خاصیت وقتی با خاصیت بسیار مقاوم در برابر تبخیر این فوم مواجه می شود باعث می شود تا آتش نشانان بتوانند با دور زدن آتش با ایم فوم و یا مرطوب کردن اطراف آتش با فوم CAFS به راحتی جلوی پیشروی آتش را بگیرند و میزان خسارت ها را به شکل چشم گیری کاهش دهند.

فوم حاصل از سیستم CAFS را معمولا با فوم کلاس A می شناسند. اما باید در نظر داشت که این سیستم می تواند سه نوع فوم را تولید کند و در ضمن درصد مخلوط این فوم ها را می توان با نوع حریق تنظیم کرد تا سرعت اطفا حریق را بتوان بالا برد. در واقع سیستم CAFS بدون اینکه نیاز به کم و زیاد کردن درصد فوم داشته باشد می توان فوم را در حالت غلیظ، نیمه غلیظ و یا رقیق درست کند.  استفاده از هر یک از این حالت ها با توجه به نوع حریق می باشد. در وافع برای آتش های قوی و معمولا خشک یا کلاس A از فوم غلیظ تر استفاده می شود ، چرا که هم پایداری بسیار بیشتر و هم چسبندگی به مراتب بالاتری دارد.

 اما برای اطفا حریق های نوع B یا حریق مایعاتی مانند نفت و گازوئیل و غیره معمولا از نوع رقیق استفاده می شود چرا که قادر است به راحتی بر روی سطح مایع در حال سوختن حرکت کند و با پوشش این سطح اجازه دسترسی هوا یا اکسیژن را به ماده سوختنی بگیرد و باعث اطفا فوری حریق شود.

از دیگر مزایای فوم CAFS سرد کردن فوری حریق است. با توجه به لایه پوششی و نوع ترکیبات شیمیایی این فوم به راحتی سطح حریق سرد و خاموش می شود و جالب تر اینکه امکان برگشت حریق تقریبا به صفر می رسد.

ضمن اینکه نوع ساختار کف سیستم CAFS به گونه ای است که به جریان نمی افتد و معمولا در همان محل آتش باقی می ماند. به راحتی قابل شستشو است  و خطرات زیست محیطی هم ندارد و به همین دلیل مشکلات رایج سایر سیستم های اطاف حریق را ندارد.

حضور سیستم CAFS  در ایران

با وجود اینکه اغلب کشورهای پیشرفته دنیا در حال رفتن به سمت سیستم CAFS و جایگزینی این سیستم با سیستم های قدیمی خود کرده اند اما جالب است بدانید که سیستم CAFS تا یکی دو سال گذشته تنها در اختیاز دو کشور آلمان و آمریکا بود. در واقع دانش تولید این سیستم در اختیاز این دو کشور بود و در اختیاز کشورهای دیگر قرار نمی گرفت.

اما خوشبختانه شرکت اعتماد سازان ایمن صنت آیندگان  در ایران موفق شد که سیستم CAFS را در ایران با دانش و تخصص کاملا داخلی بومی سازی کند. سیستم CAFS هم اکنون با ثبت اختراع و امتیاز مربوطه در ایران توسط این شرکت در حال توسعه است و بسیاری از شرکت ها توانسته اند با دانش این شرکت سیستم های قدیمی خود را جایگزین کنند.

سیستم CAFS ایرانی بسیار توامند است و حتی در مقایسه با سیستم های مشابه آلمانی و آمریکایی از توان بالاتری برخور دار است و قابلیت های بیشتری دارد.

بصورت کلی از امتیازات سیستم CAFS شرکت ایمن سازان صنعت آیندگان که تنها تولید کننده این سیستم در ایران است می توان به ضمن تایید شرایط فوق موارد زیر را نیز اضافه کرد:

  • داشتن برد بسیار بالا. این سیستم با استفاده از هوای فشرده و بدون نیاز به استفاده از پمپ و با استفاده از سیلندرهای مخصوص نیتروژنی می تواند فوم را تا فاصله ۲۰ متری پرتاب کند. یعنی می توان بدون نیاز به حضور در نزدیکی آتش به راحتی کار اطفا حریق را انجام داد و یا حتی پشت حریق را به منظور جلوگیری از پیشرفت حریق احاطه کرد.
  • این سیستم قادر است با انواع فوم ها کار کند.
  • این دستگاه بسیار ساده طراحی شده و کار با آن فوق العاده راحت است و تنها با یک آموزش ساده حتی ابفراد مبتدی هم می توانند از آن استفاده کنند و به همین دلیل سیستمی فوق العاده و کم خطر برای منازل مسکونی نیز می باشد.
  • استهلاک بسیار پایین و هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کمی دارد.
  • راه اندازی فوق العاده راحتی دارد و می توان خیلی زود کار اطفا حریق را شروع کرد.
  • بر خلاف سیستم هیا قبلی سیستم CAFS به راحتی و حتی توسط خود مصرف کننده قابل شارژ است و برای شارژ هیچ نوع وسیله خاص و اضافی نیاز نیست.
  • این دستگاه به سه حالت دستی، نصب بر روی تجهیزات قابل حمل (اسپرینکلر )و نصب بر روی وسایل نقلیه موجود می باشد.

شما هم می توانید به منظور تهیه و استفاده از این سیستم برای سازمان های مربوطه و یا به منظور ایمن سازی محیط کار خود همین امروز با کارشناسان ما در شرکت ایمن سازان صنعت آیندگان تماس بگیرید و خیلی زود شرایط ایمنی محیط خود را به بهترین نحو ارتقا دهید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: