۵ اصل مهم برای استفاده از CAFS

۵ اصل مهم برای استفاده از CAFS

۵ اصل مهم برای استفاده از CAFS

به جرات می توان گفت در طول سال های اخیر هیچ تکنولوژی در صنعت اطفا حریق به اندازه تکنولوژی CAFS نتوانسته امیدوار کننده باشد و به جرات باید این موضوع را یک انقلاب در صنعت آتش نشانی دانست.

تکنولوژی فوم هوای فشرده یا CAFS باعث ایجاد اختلاف قابل توجهی در خدمات آتش نشانی شده است. با توجه به ایده ها و نظرات خود آتش نشانان، CAFS اثرات مثبت چشم گیری داشته و توانسته در امر مهار آتش تحولی شگرف ایجاد کند. هر چند استفاده از این سیستم نیز نیاز به آموزش دارد ولی پیچیدگی مراحل قبلی را ندارد.

شاید در شرایط قبلی نیازهای آموزشی اتش نشانان فراتر از اقدام هایی بود که برای مهار اتش باید انجام می شد و باید تمامی شرایط آمادگی را مانند نجات از شرایط مختلف، استفاده از ابزار مختلف و غیره را فرا می گرفتند. البته این بدین مفهوم نیست که امروزه به این آموزش ها نیاز نیست ولی با سیستم CAFS می توان به راحتی آموزش ها را محدود تر کرد وتمرکز را بدون نگرانی از جان مامور بر روی مهار آتش گذاشت.

توسعه برنامه های کاربردی فوم هوای فشرده توانسته دیدگاه آموزشی اطفا حریق را هم به کلی دگرگون کند. امروزه تنها کافی است با شناخت ۵ روش و یا تمرین آموزشی به خوبی بتوانید با این سیستم کار کنید و در هر شرایط جان بسیاری از هم وطنان خود را نجات دهید. در زیر این ۵ تمرین را با هم مرور می کنیم:

  • آموزش انتخاب نوع فوم هوای فشرده با چالش آتش پیش رو

انتخاب نوع فوم برای مهار آتش از قدیم به عنوان یک اصل مهم مورد بررسی بوده است. سیستم فوم هوای فشرده نیز از این قاعده مستثنی نیست. به یاد داشته باشید که از آنجا که نوع آتش می تواند متفاوت باشد حریق می تواند تبدیل به موضوعی خطرناک تر شود.

 هر چند خوشبختانه سیستم CAFS یک مزیت اساسی دارد و آن هم اینکه نوع فوم این سیستم به خوبی برای همه انواع آتش ها مناسب است. البته این نوع سیستم ها دارای فوم های با کلاس متفاوت هست که کارایی ان را متفاوت می کند اما بصورت کلی در این سیستم تنها شناخت نوع حریق شاید چالش اصلی باشد.

  • نازل را به دقت بررسی کنید و بهترین نازل را انتخاب کنید.

سیستم فوم هوای فشرده یک فضای متفاوت از آب را ایجاد می کند. در خصوص فکر و عمل خود در زمانی که اقدام به تخلیه اب می کنید تجدید نظر کنید. سیستم فوم هوای فشرده با استفاده از تکنولوژی های هیدرولیکی و پنوماتیکی طراحی و ساخته شده است.

مسئله ای که در استفاده از سیستم فوم هوای فشرده باید در نظر داشته باشید این است که قطر دیافراگم نازل آنها بر خلاف نازل های آب است. نازل این سیستم به شکلی طراحی شده است که محلول فوم و مایع و هوا را از طریق نازل تولید می کند و به همین دلیل باید در زمان استفاده قطر نازل با توجه به شرایط مایع و هوا افزایش یابد.

سیستم CAFS دارای نازل های متفاوت است. اصل مهمی که باید در سر کلاس های آموزشی  به خوبی به آتش نشانان آموزش داده شود. در واقع آنها باید یاد بگیرند که میزان جریان هدف را شناسایی و مقادیر مورد نیاز برای خروجی نازل را درک کنند و سپس نازل را بر اساس نیاز انتخاب و استفاده کنند. در سیستم های تولیدی شرکت ایمن صنعت به صورت پیشفرض نوع شیرها و نازل تنظیم مناسب برای همه نوع کلاس های حریق تنظیم شده اند.

  • سیستم هوای فشرده بهترین نوع سیستم برای جلوگیری از جریان آتش و انتشار آن از بیرون است.

یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشت این است که سیستم CAFS نیازی به ورود به دل آتش ندارد . در واقع این سیستم به شکلی طراحی شده تا مامور بتواند از فاصله دور اقدام به پرتاب فوم به سمت آتش بکند. این کار می تواند باعث شود که آتش به بیرون از محوطه و مکان اصلی آتش سوزی انتشار پیدا نکند و به خوبی جلوی پیشرفت آتش را می گیرد.

تجربه نشان داده است که فوم های این سیستم به خوبی آتش را مهار می کنند و با نفوذ در چوب ، دیوارها و سطوح دیگر مانع دوباره شعله ور شدن آتش می شوند. بنابراین ماموران می توانند از کمی جلوتر از اتش فوم را انتشار دهند و کم کم به سمت داخل آتش بدون خطر جانی جلو بروند و نهایتا از فاصله دور آتش را مهار کنند.

  • بعد از اینکه آتش خاموش شد همچنان به فشار دادن نازل ادامه دهید.

یکی از اتفاقاتی که در خاموش کردن آتش با آب مرسوم است این است که با اتمام آتش و یا خاموش شدن آتش در یک منطقه نازل را می بندند و نمی توان به محیط پر از حرارت تا خنک شدن کافی ورود پیدا کرد. در سیستم فوم هوای فشرده با ادامه دادن پاشش فوم می توانید به خنک سازی محیط بپردازید. به این وسیله دیگر نیاز نیست منتظر خنک شدن محیط باشید و یا آب زیادی برای خنک تر شدن محیط استفاده کنید.

سیستم فوم هوای فشرده یا CAFS  بعد از اینکه آتش را خاموش کرد می تواند در صورت ادامه دادن بلافاصله منافذ حرارتی را تحت تاثیر قرار داده و خنک کند. به همین جهت شرایط برای پیشروی سریع تر به دل آتش و ادامه دادن خاموش کردن آتش با سرعت فراهم می شود.

با استفاده از این قابلیت سیستم فوم هوای فشرده می توان به راحتی و در سرعت بسیار بالاتری و بدون محدودیت آتش را مهار کرد. این خاصیت بخصوص برای مکان هایی که از یک طرف دسترسی برای خاموش کردن دارد بسیار موثر است و باعث می شود تا با کمترین خسارت کار اطفا حریق انجام شود.

  • قبل از استفاده از سیستم فوم هوای فشرده حتما یک برنامه آموزشی دقیق و کاربردی داشته باشید.

مزایای سیستم فوم هوای فشرده یا CAFS بسیار زیاد است و تردیدی در آن نیست. اما در هر صورت استفاده از این نوع سیستم ها که به روش های جدید و نوآورانه کار اطفا حریق را انجام می دهد همانند سایر سیستم های جدید نیاز به دانش و تخصص دارد.

برای کار با سیستم فوم هوای فشرده باید استفاده کنندگان بدانند کار را برای اطفا از کجا شروع کنند، فاصله قانونی آنها با آتش باید چقدر باشد، چقدر باید دریچه نازل را باز کنند، نوع اتش چیست و غیره.

گروه اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به عنوان مخترع و تولید کننده انحصاری سیستم فوم هوای فشرده در ایران آماده برگزاری دوره های آموزشی کاربردی برای کلیه مجریان اطفا حریق ، آتش نشانان، ماموران ایمنی و بهداشت در کلیه سطوح و غیره می باشد.

ضمن اینکه شما می توانید برای تجهیز مکان های عمومی و خصوصی خودتان همین امروز با کارشناسان ما تماس گرفته و با کار کارشناسی شده دقیق تمامی مکان های خود را به این سیستم مجهز کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: