اطفا حریق با سیستم فوم هوای فشرده (CAFS)

اطفا حریق با سیستم فوم هوای فشرده (CAFS)

اطفا حریق با سیستم فوم هوای فشرده (CAFS)

سیستم اطفا حریق CAFS موسوم به سیستم فوم هوای فشرده جدیدترین سیستم اطفا حریق است که در آمریکا و آلمان به شکل محدود چند سالی است رو نمایی شده و هم اکنون نیز توسط شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان در ایران با دانش بومی و بصورت کاملا خود کفا تولید و تجاری شده است. در این مقاله قصد داریم قابلیت های این سیستم را کمی با هم بررسی کنیم.

سیستم فوم هوای فشرده به عقیده بسیاری از کارشناسان ایمنی یکی از بزرگترین دستاوردهای ایمنی جهان در برابر آتش سوزی بوده است.

این سیستم به نوعی انقلابی در حوزه اطفاء حریق به وجود آورده زیرا نه تنها تا ۱۰ برابر بیشتر از کپسول های ساده اتش نشانی قدرت خاموش کنندگی دارد بلکه به دلیل حجم کمتری از مصرف آب وزن کمتری دارد و به شکل ساده تری توسط ماموران ایمنی قابل حمل  ونقل است.

در طول سال های زیاد تحقیق در مورد اطفا آتش های کلاس نوع A و سرکوب این نوع آتش ها نتیجه ای نداشت تا اینکه در طول چند سال گذشته با رونمایی از این نوع سیستم آتش نشانی به نوعی دیدگاه ها متوجه فرآیند جدیدی در مبارزه با حریق های سخت شد.

اولین بار در سال ۲۰۰۵ بود که استفاده از CAFS در انگلستان برای مبارزه با اتش پیشنهاد شد. این سیستم توانست در آزمایشات مختلف به خوبی از پس از هر آتشی بر بیاید.  حسن قالب توجه این سیستم در آن زمان که زیاد به چشم آمد وزن کمتر کپسول های این سیستم بود زیرا آب کمتری برای سرکوب کردن آتش نیاز داشت. این باعث می شد که تانکر های حمل اب کوچکتر شوند و در نتیجه بتوان کپسول های کوچکتری تولید کرد که حمل ساده تری داشتند.

بعدها مشخص شد که این سیستم توانایی بالاتر از انچه که به نظر می رسید دارد. حتی با استفاده از این کپسول ها می شد تعداد ماموران آتش نشانی را کاهش داد. استفاده از موتورهای سیستم آلمانی Schmitz GmbH One Seven کمک می کرد تا قدرت پرتاب فوم ها به بیش از چندین متر برسد که ایمن کننده جان آتش نشانان بود و به انها کمک می کرد تا از راه دور آتش را اطفا کنند بدون اینکه به نزدیک منطقه خطر بروند.

ضمن اینکه هزینه آموزش اتش نشانان نیز به مراتب کمتر می شد زیرا اولا کار با سیستم CAFS بسیار ساده تر بود و دوم اینکه برخی از آموزش ها دیگر عملا نیاز نبود.

سیستم نوآورانه CAFS مقدار ۱۵۰ تا ۲۵۰ لیتر آب را با ترکیب CAF با وزن تقریبی ۵۵ M  که وزن بسیار کمی بود را آماده می کند. این کپسول ها به شیلنگ هایی ۳۳ تا ۵۵ میلی متری مجهزند که جایگزین قابلی برای سیستم های مخزنی فشار بالا با پمپ و با شلینگ های ۱۹ میلی متری هستند.

با استفاده از قدرت پرتاب فوق العاده بالای این سیستم آتش نشانی می توان ضمن دوری از منطقه خطر حجم گسترده ای از آتش را در مدت زمان بسیار کم مهار کرد و میزان تخریب و خسارت های ناشی از حریق را  با استفاده از مدیریت مصرف آب به خوبی پوشش داد.

طی گزارشاتی که شرکت Merseyside Fire & Rescue به دنبال تحقیق بر روی CAFS ارائه داد مزایای این سیستم به شرح زیر اعلام شد:

  • قدرت پرتاب این سیستم (CAFS) به مراتب قابل توجه تر و بیشتر از سیستم های قبلی است که این موضوع می تواند باعث حفظ جان ماموران آتش نشانی شود. ضمن اینکه دور بودن از آتش خود باعث می شود تا ماموران از گزند گرما و حرارت اتش نیز که مشکلات تنفسی و یا سوختگی را در آنها ایجاد می کند نیز دور باشند.
  • بر خلاف آب، فوم فشرده به سقف، دیوارها و سطوح می چسبد و مانع آتش گرفتن مجدد آنها می شود و در ضمن گرما را از موادی که باعث شعله ور شدن دوباره اتش هستند می گیرد. این امر باعث می شود تا محوطه هایی که خاموش شده اند دوباره طعمه حریق نشوند. بصورت کلی قدرت CAFS حدود ۱۰ برابر خاموش کنندگی آب است.
  • CAFS وقتی به عنوان خاموش کننده استفاده شود تغییر معکوس ایجاد نمی کند بلکه باعث تشدید کاهش شدت دما در سطوح مختلف می شود که این می تواند برای خاموش کردن سریع تر محیط موثر باشد و در ضمن برای بهبود شرایط تنفسی و ایمنی ماموران آتش نشانی نیز بسیار اهمیت دارد.
  • با توجه به اینکه CAFS از میزان آب کمی برای اطفا بهره می گیرد در نتیجه این موضوع باعث کاهش تولید بخار آب می شود ، این موضوع شرایط تنفسی ماموران، دید آنها را بهبود می بخشد و گرمای محیط را کاهش می دهد.
  • تکنیک های جستجو، نجات و حمله اولیه به آتش سوزی در ابعاد بزرگ و کوچک زمانی که از CAFS برای اطفا حریق استفاده می شود می تواند بسیار موثر تر باشد زیرا امکان اقدام فوری، حمله از یک منطقه به اتش، خاموش کردن فوری یک منطقه و غیره امکان پذیر می شود. ضمن اینکه کم شدن میزان بخار آب و دود حاصل از آتش که با کاهش حرارت سطوح انجام می شود باعث دید بهتر و تصمیم گیری سریع تر می شود.
  • در مناطقی که استفاده از سیستم های backdraft و flashover با ابهام مواجه است به راحتی می توان از CAFS استفاده کرد زیرا سیستم CAFS به گونه ای طراحی شده که فوم آن برای تمامی انواع حریق ها مناسب است و می توان بدون نگرانی از ان برای انواع حریق ها استفاده کرد.
  • هر چند استفاده از سیستم CAFS هم نیاز به اموزش دارد و توصیه می شود که افراد متخصص دوره استفاده از این سیستم را ببینند و سپس اقدام به کاربرد آن بکنند اما با این وجود اموزش این نوع سیستم راحت تر بوده و افرادی که به خوبی حریق را بشناسند و یا در مورد شرایط آتش سوزی اطلاعات کافی داشته باشند با یک دوره آموزشی ساده می توانند با این سیستم به خوبی کار کنند.

سیستم CAFS  می تواند به عنوان الگویی کاربردی برای انواع حریق مورد استفاده قرار بگیرد و به همین دلیل اغلب کارشناسان ایمنی درخواست تعویض سیستم های اطفا قدیمی با این نوع سیستم را دارند.

بر خلاف برخی از تصورات که سیستم کفس نیاز به سیستم تهویه مطبوع مناسب دارد، به دلیل کم بودن میزان مه آلودگی و بخار و دود آب شرایط تنفسی در زمان استفاده از این نوع سیستم بسیار ساده تر است. قدرت خنک کنندگی سیستم CAFS 10 برابر آب است و بر خلاف آب در جذب گرما موثر تر است.  فوم این سیستم قدرت نفوذ زیادی به سطوح و بستن روزنه هایی را دارد که می توانند باعث تشدید آتش شوند.

گروه اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به عنوان مخترع و متولی ساخت سیستم پیشرفته CAFS  در ایران برای اولین بار آماده ارائه خدمات آموزشی، تامین و تجهیز مکان های مختلف بر اساس اصول کارشناسی دقیق و محاسبه شده می باشد. شما هم می توانید با استفاده از کپسول های پیشرفته اطفا حریق CAFS ،ساختمان، کارخانه و یا محیط کار خود را به خوبی ایمن کنید و با یک دوره اموزشی ساده قبل از اینکه خسارت زیادی به تجهیزات و زیر ساخت های شما وارد شود اتش را در نطفه خفه کنید.

برای خرید و یا مشاوره رایگان همین امروز با کارشناسان ما تماس بگیرید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: