سیستم فوم هوای فشرده (CAFS )

سیستم فوم هوای فشرده (CAFS )

سیستم فوم هوای فشرده (CAFS )

سیستم فوم هوای فشرده یا Compressed Air Foam System موسوم به کفس (CAFS ) یک سیستم کاملا نوین و پیشرفته اطفا حریق می باشد که برای جلوگیری از آتش سوزی با حفاظت از سرایت آتش به دیگر مناطق مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم های کفس نسبت به سیستم های قبلی یا همان کپسول های ساده اتش نشانی مزایای فراوانی دارند که در ادامه بیشتر در مورد آنها توضیح خواهیم داد. اجزای اصلی این نوع از سیستم ها یا کپسول ها شامل منبع آب، پمپ سانتریفیوژ، مخازن کنستانتره فوم، سیستم تزریق فوم به قسمت تخلیه آب یا سیستم تزریق، یک مخلوط کننده  که به دستگاه مخلوط شهرت دارد، یک کمپرسور هوا روتاری و سیستم های کنترلی که برای اطمینان از مخلوط صحیح آب و هوا و فوم تعبیه شده اند می باشد.

سیستم فوم هوای فشرده یا همان کفس در واقع یک سیستم پمپاژ آب استاندارد و بسیار موثر است که دارای یک نقطه ورودی است که در این نقطه هوای فشرده به فوم مخزن اضافه می شود تا فوم خاموش کننده را تشکیل دهد.

کمپرسور هوا نیز انرژی مورد نیاز برای پرتاب فوم را فراهم می کند، چیزی که باعث می شود پرتاب فوم خاموش کننده بسیار دورتر و متمرکز تر از نازل های کپسول های معمولی آتش نشانی عمل کند.

ثابت شده است که CAFS به طور هم زمان تمام اجزا مثلث آتش را می تواند در بر بگیرد و تحت تاثیر قرار دهد، در نتیجه باعث کاهش ظرفیت توان آتش شده و منافذ اکسیژن آتش را از بین می برد. سرعت عمل کپسول های آتش نشانی کفس ( CAFS) بسیار زیاد است ، البته باز هم این سرعت تحت تاثیر اندازه سقف و دیوارهای محل حریق است اما نوع فوم و میزان اثر گذاری این نوع کپسول ها در کاهش سریع گرما و آتش ثابت شده است.

یکی دیگر از خصوصیات نوع فوم سیستم فوم هوای فشرده این است که فوم این کپسول ها به سقف ها و دیوارها می چسبند که این کار مانعی برای آسیب به منبع سوخت بر اثر انرژی تابشی است.

نکته بسیار مهم دیگر درباره این نوع خاموش کننده ها این است که این نوع کپسول برای خاموش کردن هر نوع حریقی کاربرد دارند، بنابراین نیازی به نگرانی در خصوص نوع حریق نیست و با استفاده از یک کفس می توانید هر نوع حریق از نوع مایعات، جامدات، گازها و برق را خاموش کنید.

ساختار کپسول های کفش به گونه ای است که می تواند فوم حاصله را تا بیش از ۲۰ متر پرتاب کند، در واقع این خصوصیت باعث می شود تا جان مامور خاموش کننده آتش حفظ شود چرا که می تواند از فاصله ای بسیار دورتر از کپسول های معمولی کار اطفا حریق را انجام دهد.

ضمن اینکه در زمان خروج مایع از کپسول مکانیزم به کار رفته در این کپسول به گونه ای عمل می کند که باعث می شود حجم محلول در زمان پرتاب تا بیش از ۱۱ برابر ظرفیت خروجی افزایش یابد و این حجم خروجی می تواند توسط مامور کمتر و یا بیشتر شود.

در مقایسه با کپسول های اطفا معمولی که در مدت زمان بسیار کوتاهی تخلیه می شوند و اثر گذاری کمی دارند کپسول های سیستم فوم هوای فشرده یا کفس در مدت زمان بسیار طولانی تری تخلیه می شوند که این خاصیت باعث می شود حجم بیشتری از اتش را با همان ظرفیت بتوان با این کپسول ها پوشش داد.

در واقع هر سیلندر کپسول های کفس معادل ۱۵ برابر سیلنر های کپسول های اتش نشانی معمولی کارایی دارند.

انواع فوم

سیستم های CAFS قادر هستند تا طیف وسیعی از انواع فوم را از نوع درجه یک که بسیار خشک هستند تا نوع درجه ۵ که کاملا مرطوب هستند را پوشش دهند. برای این منظور تنها کاری که لازم است انجام شود کنترل نسبت هوا به محلول است و با تنظیم کنستانتره به نسبت نوع فوم می توان مدت زمان تخلیه کپسول را نیز برنامه ریزی کرد.

این بدین معنی است که نوع حباب های فوم تشکیل شده برای خاموش کردن اتش را می توان تغییر دارد . در زمانی که فوم دارای حباب های بیشتر باشد تخلیه طولانی مدت تر و در زمانی که میزان آب  بیشتر و حباب کمتر شود زمان تخلیه کپسول کمتر و سریع تر خواهد بود. بصورت کلی فوم های درجه یک و دو دیرتر تخلیه می شوند و فوم ای درجه چهار و پنج زودتر تخلیه می شوند.

از مزیت های منحصر به فرد CAFS می توان به توانایی فوق العاده این کپسول ها برای تولید طیف گسترده ای از فوم ها با ویژگی های بسیار متفاوت و متنوع می باشد که می توان با این ویژگی بهترین پاسخ را برای نوع آتش  و شرایط آتش انتخاب کرد.

بنابراین فوم حاصله از CAFS هم می تواند بصورت مجموعه ای از جباب ها باشد و هم اینکه مقدار زیادی آب با فوم ساده تر و روان تر، هر چه ساختار فوم حبابی تر باشد نسبت به ساختار آبکی دارای مقاومت و خاصیت بیشتر بوده و اطفا قوی تری را انجام می دهند. این حباب ها دارای چگالی بالایی هستند که در زمان مواجهه با اتش همانند یک لایه پوششی مواد مشتعل را در بر گرفته و باعث خفگی آتش و اطفا سریع ان می شوند.

برگشت ناپذیری آتش

شاید یکی از اساسی ترین مشکلات کپسول های آتش نشانی معمولی این است که در صورت وجود حرارت و حریق زیاد تاثیر کوتاه مدتی دارند و ممکن است در بسیاری از شرایط آتش دوباره زبانه بکشد.

اما ساختار فوم CAFS به گونه ای ساخته شده است که کاملا هرم آتش را دربر می گیرد و اجازه هیچ نوع واکنش دیگری را در برابر حرارت از مواد سوختنی می گیرد و کاملا به آنها می چسبد. این خصوصیت باعث می شود که هر منطقه ای که اطفا شد دیگر به هیچ عنوان دوباره آتش نگیرد.

مطابق با گزارشات و نتایج حاصله از آتش سوزی های بزرگ جهان که طی گزارشی از سازمان اتش نشانی امریکا انتشار داده شده است مشخص شده که بیش از ۵۰ درصد از دلایل ادامه این آتش سوزی ها و خسارات بالا برگشت پذیری آتش بوده است که به توجه به این موضوع ساختار کپسول های اطفا CAFS ضمن ایجاد پوشش کاملا قوی بر روی مواد سوختنی با ممانعت از ایجاد تراکم بالای گاز در هوای موجود در محل آتش فاز سوم آتش سوزی را برای امکان اتش از بین می برد.

یکی دیگر از خصوصیات CAFS ها این است که سیستم فوم آنها به شکلی طراحی و تولید شده است که با دمای تبخیر بالا و داشتن حالت الاستیکی بسیار قوی و کارامد واکنش های اگزوترمیک آتش را از بین می برد تا حریق نتواند ادامه پیدا کند.

با این خصوصیت اپراتورها یا ماموران آتش نشانی می توانند از چند جهت آتش را محصور و از انتشار ان جلوگیری و سپس دامه آتش را محدودتر کنند تا نهایتا آتش های حتی با حجم بسیار بالا اطفا شوند.

در واقع برای این منظور ماموران تنها نیاز است تا مواد سوختنی موجود در محیط را قبل از اینکه به آتش دچار شوند با فوم CAFS آغشته کنند تا درگیر آتش نشده و بر دامنه آتش افزوده نشود.

همانگونه که توضیح داده شد فوم های این کپسول ها بسیار چسبنده اند و این میزان از چسبندگی قابل کنترل و تغییر است تا بسته به نوع آتش بتوان بهترین ماده اطفا یا فوم را از خروجی CAFS دریافت کرد.

زمانی که اپراتور با حجم زیاد آتش مواجه شود می تواند حداکثر چسبندگی را در CAFS ایجاد کند  و تمامی سطوح را با این فوم آغشته کند تا حریق محدود شده و نهایتا اطفا شود.

شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به عنوان مخترع CAFS در ایران ، اولین تولید کننده این نوع کپسول های فوم هوای فشرده در ایران می باشد که متخصصین این شرکت توانسته اند برای اولین بار در ایران و بدون کمک و مشاوره نیروهای خارجی این کپسول را در داخل کشور طراحی و تولید کنند.

شرکت ایمن صنعت در واقع با رونمایی از فناوری CAFS در ایران ، کشور ایران را به عنوان سومین کشور دارنده این تکنولوژی در جهان بعد از کشورهای آلمان و آمریکا مطرح کرده است که این دستاورد بزرگ نشان دهنده تخصص و دانش بالای کارشناسان این شرکت می باشد.

هم اکنون شرکت ایمن صنعت آماده عقد قرار داد فروش و نمایندگی در سراسر ایران و کارشناسی و تجهیز تمامی کارخانجات و شرکت ها و یا حتی مجتمع های مسکونی در ایران با دیدگاه کاملا تخصصی و حرفه ای می باشد. شما هم می توانید تنها با یک تماس با کارشناسان ما به عنوان اولین مشتریان این تکنولوژی پیشرفته حمیط خود را به امن ترین سیستم اطفا حریق مجهز کنید.

این پست چقدر مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا امتیاز دهید!

امتیاز متوسط / ۵. تعداد رای: